/album/fotogalerie-kotelni-jamy/kotelni-jamy-3-jpg/
/album/fotogalerie-kotelni-jamy/kotelni-jamy-4-jpg/
/album/fotogalerie-kotelni-jamy/kotelni-jamy-5-jpg/

Poloha na mapě

Kotelní jámy, Krkonoše

Státní přírodní rezervaci Kotelní jámy najdete na jižních svazích hory Kotel v Krkonoších. Je to jedno z nejkrásnějších míst s mnoha turistickými cíli v blízkém okolí.

Kotel Krkonoše

     

Pouze značenou cestou

Chráněné území tvoří dva ledovcové kary - Velká a Malá kotelní jáma na jihu a jihovýchodě svahu Kotle. Rozkládají se v nadmořské výšce cca 1050 – 1400 metrů. Mezi oběma jámami se pne skalnatý Kotelský hřebínek. Velká jáma je vyhloubena v žule a Malá ve svoru, z obou vytéká Kotelský potok, který je pravým přítokem řeky Jizerky. Procházet se tady můžete pouze po vyznačených cestách. Státní přírodní rezervací byly Kotelní jámy vyhlášeny v roce 1952, například se zde vyskytují lilie zlatohlávek, hvozdík pyšný, lomikámen vstřícnolistý a další vzácné rostliny. Během zimních měsíců je místo většinou nedostupné, protože tady dochází k lavinám.

 

Tip na výlet

Po procházce zelenou stezkou Kotelních jam můžete zamířit do okolí na nejznámější místa Krkonoš, jako jsou Dvoračky, Růženčina zahrádka, Harrachovy kameny a neposlední v řadě mohyla Hanče a Vrbaty. Všechny tyto místa se nachází poměrně blízko vedle sebe. Dále můžete zamířit až k prameni Labe přes Pančavský vodopády Labského dolu.

mapa kotel

Zdroj: mapy.cz