/album/fotogalerie-hora-snezka/z-lucni-boudy-na-snezku-jpg1/
/album/fotogalerie-hora-snezka/img-6439-jpg/
/album/fotogalerie-hora-snezka/img-4562-jpg/
/album/fotogalerie-hora-snezka/img-4554-jpg/
/album/fotogalerie-hora-snezka/img-4546-jpg/
/album/fotogalerie-hora-snezka/img-4535-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Obří důl

 

Úpská rašelina

 

Liščí hora


Kozí Hřbety

Hora Sněžka - Pec pod Sněžkou, Krkonoše

Nejvyšší hora Krkonoš a celé České republiky se jmenuje Sněžka a najdete ji až v 1603 metrech nad mořem na Hraničním hřebenu ve východní části Krkonoš.

     

foto: Pavel Koutský

O hoře Sněžce

Třiceti akrový skalnatý holý vrchol vám nabídne neomezený panoramatický výhled do vzdálených krajin na území České republiky i Polska. Průměrná roční teplota se tady pohybuje okolo 0,2 ºC. Na Sněžce se nachází i několik staveb - konečná stanice lanovky z Pece pod Sněžkou, rotundová kaple sv. Vavřince o výšce čtrnáct metrů, kamenný trigonometrický obelisk a Polská bouda s meteorologickou stanicí. Navíc tady sídlí nejvýše položená Česká poštovna, odkud se posílá pošta s razítkem Poštovna na Sněžce. Sněžka je jedním z nejvyhledávanějších cílů, které na své horské dovolené v Krkonoších můžete navštívit

 

Nové přeměření

Geodézie Krkonoše s.r.o. vypracovala technickou zprávu o novém nejvyšším bodě Sněžky. Ten se nachází 3,5 metru za českou hranicí u kaple svatého Vařince s přesnou hodnotou 1 603,30 metrů nad mořem.

 

Kde se vzalo její jméno?

Na severní polské straně se hora svažuje do údolí řeky Lomničky, na jižní svahy české strany spadají do Obřího dolu, západní klesají na Úpské rašeliniště a východní přechází v Obří hřeben. Jen málokdo již dnes ví, kde se vzalo jméno Sněžka. Vzniklo již dávno a to z původního názvu Sněžná, který byl odvozen od stavu „sněhem pokrytá“. Současné jméno hory se ustálilo v roce 1823 a předcházely mu názvy jako Sněžovka či Sněhovka.

 

Jak na Sněžku

Na Sněžku vede několik turistických tras, ale také nová kabinová lanová dráha, která startuje v Peci pod Sněžkou a má mezistanici na Růžové hoře. Lanová dráha je v provozu každou celou hodinu od 8 do 18 hodin každý den. Prohlédněte si ty nejzajímavější trasy na Sněžku. Zajímavou, ale náročnější možností je vydat se můžete pěšky přes Obří důl.

Tip na výlet

Od roku 2004 se můžete podívat do zpřístupněného starého dolu ve Sněžce. Turisté se mohou podívat do dolu Kovárna s 250 metry unikátních vydobytých prostor a lze si také vyzkoušet práci středověkých havířů a podívat se na funkční repliky historického důlního zařízení. Důl Kovárna je během července a srpna otevřen ve čtvrtek, v pátek, sobotu a v neděli, vstupy do podzemí jsou vždy 10, 11:30, 13, 14,30 a 16 hodin.

Okolí Hory Sněžky
zdroj: Mapy.cz

Podívejte se na video