/album/a13/ceska-postovna-na-snezce-9-jpg/
/album/a13/ceska-postovna-na-snezce-1-jpg1/
/album/a13/ceska-postovna-na-snezce-2-jpg1/
/album/a13/ceska-postovna-na-snezce-4-jpg1/
/album/a13/ceska-postovna-na-snezce-8-jpg/
/album/a13/ceska-postovna-na-snezce-5-jpg/

Poloha na mapě

Poštovna je nejvýše umístěnou stavbou v republice

Česká poštovna na Sněžce je od roku 2009 nejvýše umístěnou stavbou v České republice. Pokud tento nový objekt na naší nejvyšší hoře navštívíte, můžete odsud poslat třeba pohled nebo využít dalších listovních služeb.

Česká poštovna Anežka

     

Unikátní dřevěná skládačka

Nová Česká poštovna na vrcholu Sněžky byla postavena podle návrhu architektů Martina Rajniše a Patrika Hoffmana. Jedná se v podstatě o dřevěnou skládačku složenou z dvaceti tisíc dílů, která obepíná plášť ze zdvojeného skla. Dřevěné okenice ovládá hydraulický systém, a pokud jsou nepříznivé povětrnostní podmínky, je možné proměnit objekt z prosklené podoby v dřevěnou budovu.

Česká poštovna zde má dlouhou historii

Zajímavostí je, že telegrafní spojení funguje z naší nejvyšší hory Sněžky již od poloviny 19. století. V původní roubené chatě poblíž České boudy byla nejprve umístěna telegrafní stanice a od roku 1899 již nesla pyšně název Česká poštovna. Po obsazení Sudet v roce 1938 přestala plnit svoji funkci a začala chátrat. Až v devadesátých letech ji nechala bývalá poštmistrová z Velké Úpy Jaroslava Skrbková zrekonstruovat a poštovna zase ožila.

zdroj foto: www.postovnasnezka.cz

Anežka má i své směrovací číslo

Dnes již na Sněžce nestojí ani bývalá poštovna ani Česká bouda, ta se musela kvůli špatnému stavu odstranit. Stará dřevěná poštovna pak byla rozebrána a převezena do kempu u Javorové skály u Monínce na území města Sedlec-Prčice, kde opět plní svoji původní roli. Na jejím místě pak byla postavena nová Česká poštovna, která dostala jméno Anežka a poštovní směrovací číslo 542 91.

Přístupnost

Ideální spojení k České poštovně je lanovkou z Pece pod Sněžkou, která je v provozu denně od 8 do 19 hodin. Na Sněžku se však můžete vydat i pěšky po několika turistických trasách.

 

Provozní doba

Česká poštovna Anežka je otevřena celoročně, podle počasí, většinou od 9 do 17 hodin.

 

Tip na výlet

Jedním z nejlehčích výstupů na Sněžku a prohlídku České poštovny je turistická trasa z Horní Malé Úpy – Pomezních bud, kde můžete nechat auto na parkovišti nebo je možné sem dojet autobusem. Vydejte se po červené turistické značce a po známé trase Česko – polského přátelství dojdete zhruba za hodinu (4 km) až k chatě Jelenka. Od chaty vás čeká již jen stoupání, proto raději doporučujeme malou přestávku ve  zdejší restauraci, která vás svojí nabídkou určitě nezklame. Dále se již vydáte vzhůru přes Obří hřeben a dále až na Sněžku, což jsou zhruba další 4 km. Cestu ze Sněžky můžete zvolit stejnou, pak ujdete celkem asi 16 km (přes 4 hodiny) nebo se můžete vrátit po žluté TZ přes Růžovou horu a dále po zelené TZ až na Pomezní boudy. Dohromady pak ujdete zhruba 19 km, což vám zabere bez zastávek téměř 6 hodin.

zdroj:mapy.cz