/album/a14/prehrada-les-kralovstvi-4-jpg1/
/album/a14/prehrada-les-kralovstvi-6-jpg/
/album/a14/prehrada-les-kralovstvi-5-jpg1/
/album/a14/prehrada-les-kralovstvi-1-jpg/
/album/a14/prehrada-les-kralovstvi-7-jpg1/
/album/a14/prehrada-les-kralovstvi-10-jpg/

Poloha na mapě

Přehrada Les Království patří k těm nejkrásnějším

Údolní nádrž se nachází na řece Labi a od města Dvůr Králové nad Labem je vzdálena zhruba 6 km. Přehrada Les Království byla v roce 1964 zapsána na seznam technických památek.

     

Pohádkové vodní dílo

Architektura tohoto vodního díla, které se nachází v nádherné krajině uprostřed lesů, je originální a mnohdy se o ní říká, že je skutečně pohádková. Projektanti ji na začátku minulého století navrhli v romantizujícím duchu, což dokazuje i koruna hráze, kterou tvoří dvě brány s věžemi. Malý kamenný hrad s věží s cimbuřím není nic jiného než domek hrázného. Stavba přehrady je vysoká 41 metrů  a  hráz je dlouhá 218 metrů, šířka hráze v koruně je 7,20 m a v  patě 37 m. Celkový objem nádrže  je 9,165 000 metrů krychlových. Nádrž není vhodná ke koupání.

 

Přehrada měla zabránit povodním

Důvodem k postavení přehrady byla velká voda z července 1887. Tehdy v těchto místech protékalo 330 metrů krychlových za vteřinu, a to již byla voda stoletá. Přehrada se začala stavět v roce 1910 spolu s přehradou na horním Labi. Obě přehrady svou kapacitou měly zabránit povodním při stoleté vodě. Letním povodním v letech 1946 a 1948 a jarním povodním v letech 1981 a 2000 zcela zabránit nemohly. Při obou byl průtok kolem 350 m krychlových za sekundu.

Kudy k přehradě?

Autem je možné dojet k přehradě buď ze směru od Dvora Králové, Bílé Třemešné nebo od obce Vítězná.    

 

Provozní doba

Objekt je celoročně volně přístupný pouze venkovní prohlídce. Jednou za rok, většinou na jaře, zde bývá Den otevřených dveří.

 

Kontakt

Povodí Labe - https://www.pla.cz/planet/webportal/internet/
Dvůr Králové nad Labem - https://www.mudk.cz/

 

Tip na výlet

Při návštěvě přehrady Les Království doporučujeme procházku alespoň zčásti kolem tohoto pohádkového vodního díla. Pokud si chcete výlet prodloužit, nechte svůj vůz v nedaleké obci Bílá Třemešná, kde je možné volně parkovat. Je tady i autobusová a vlaková zastávka. „Nastoupíte“ na zelenou turistickou značku a stezka vás zhruba po 4 km zavede až k hrázi přehrady. Zpáteční cesta do Bílé Třemešné je stejná a s menší procházkou kolem nádrže ujdete zhruba 10 km, což vám zabere asi 3 hodiny. Raději si s sebou vezměte svačinu, občerstvení zde bohužel žádné nekoupíte.

zdroj: mapy.cz