/album/a12/raisova-chata-rozhledna-zvicina-3-jpg/
/album/a12/raisova-chata-rozhledna-zvicina-1-jpg/
/album/a12/raisova-chata-rozhledna-zvicina-2-jpg/

Poloha na mapě

Zvičinská rozhledna se dokonce otáčí - Podkrkonoší

V Podkrkonoší se nachází hora Zvičina, na jejímž vrcholu stojí Raisova chata s otáčivou rozhlednou, ze které jsou nádherné výhledy až na Kunětickou horu, Železné hory, Říp, Milešovku, Bezděz a Jizerské hory.

Raisova Chata - Rozhledna Zvičina

     

Zvičina je křižovatkou mnoha cest

Zvičina se svými 671 m je vrcholem dlouhého horského Zvičinského hřbetu, kde se křižuje řada turistických tras. Stává se tak cílem výletníků, kteří si rádi odpočinou ve zdejší turistické chatě a samozřejmostí je pro ně i „výšlap“ do kupole, kde se jim otevře nádherný rozhled do kraje.

 

Němci se s Čechy přeli o Zvičinu

První stavbou na Zvičině byl ranně barokní kostelík (1706). O kopec Zvičinu byl odjakživa velký zájem a o výletní místo se vedly spory mezi českými a německými spolky. Již v minulosti sem zavítala řada českých osobností, například Karel Jaromír Erben, Karel Václav Rais, Jaroslav Vrchlický, Ignát Hermann  či  Karel Hynek Mácha. V roce 1891 zde byl postaven hostinec, který byl ovšem trnem v oku Němcům.  Údajně se jim nelíbilo, že byl odtud nádherný výhled na „německé“  Krkonoše, a aby rozhledy  Čechům znemožnili, vysadili zde les.  Počátkem 19. století  koupil chatu Klub českých turistů. Koncem května 1923 byla chata přejmenována na „Raisovu chatu“. Čeští turisté si zde dlouho přáli rozhlednu, což se jim podařilo zrealizovat v roce 1925. Nad střechu chaty nechali umístit  věž s otáčivou prosklenou vyhlídkovou nástavbou a do ní byl instalován stokrát zvětšující hvězdářský dalekohled. Vlastní silou pomocí kola mohou turisté kupolí otáčet, což je pro ně zábavné. Vrchol Zvičiny je dnes využíván v zimní sezoně lyžaři a v létě je to vynikající místo pro paragliding.

 

Provozní doba

Rozhledna je otevřena v době provozu restaurace, a to po celý rok.

Léto:

Středa, čtvrtek: 11.00 - 22.00 hod.
Pátek, sobota: 11.00 - 24.00 hod.
Neděle: 11.00 - 20.00 hod.

Zima:

Pátek: 16.00 - 24.00 hod.
Sobota: 11.00 - 24.00 hod.
Neděle: 11.00 - 20.00 hod.

 

Přístupnost

Na Zvičinu k Raisově chatě je možné dojet autem.

 

Kontakt

Rozhledna Zvičina: https://zvicina.eu/
Obec Třebihošť: https://www.trebihost.cz/

 

Tip na výlet

Na Zvičinu se můžete vypravit z mnoha směrů a míst, my vám doporučíme trasu z Bílé Třemešné. Do obce  nedaleko Dvora Králové je možné dojet autobusem, vlakem nebo autem. Pěšky se pak vydejte stoupáním směrem ke Zvičinskému hřbetu. Za vlakovým nádražím cesta vede vzhůru po zelené turistické značce zhruba 2 km   až  k Lázním pod Zvičinou. Bývalé lázně, dnes Hotel Pod Zvičinou, připomínají sudetskou architekturu z počátku minulého století. Traduje se, že při  Prusko-rakouské válce v roce 1866 objevili ranění vojáci pramen a jeho vodou si omývali rány, které se brzy hojily. Tak zde vznikly léčivé lázně a později i koupaliště s léčivou vodou, které funguje dodnes. Minete koupaliště a stálým stoupáním dojdete až k Masarykově studánce (dračí studánce), která zde byla upravena v roce 1923. O kamenného  draka, který hlídá pramen čisté vody,  se zasloužil profesor hořické sochařsko-kamenické školy Václav Suchomel. Asi  po 2 km se dostanete  až k baroknímu  kostelíku a Raisově chatě na vrcholu Zvičiny. Po návštěvě chaty, rozhledny a občerstvení  doporučujeme zvolit zpáteční cestu do výchozího bodu výletu - Bílé Třemešné - stejnou. Dohromady ujdete  zhruba 9 km, a pokud se dlouho nezdržíte na vrchu Zvičina,  zabere vám výlet asi 3 hodiny.

zdroj: mapy.cz