Procházka z Černé hory pro seniory a rodiny s dětmi

Jedním z nejnavštěvovanějších míst a center zimní i letní turistiky východních Krkonoš je Černá hora (1299 m). Tyčí se nad lázeňským městem Janské Lázně a   vede na ni moderní osmimístná kabinková lanová dráha Černohorský express s délkou 2 300 metrů.

       

Lanovkou na vrchol hory

Nahoru se můžete vypravit pěšky po silnici či značených turistických cestách, pohodlnější je to ale Černohorským expressem. U dolní stanice kabinkové lanové dráhy je centrální parkoviště, kde zaplatíte 60,- Kč za celý den parkování. Černohorský expres je schopen bezpečně přepravit kočárky s malými dětmi, stejně tak i vozíčkáře. Lanovkou se může bez obav společně s vámi přepravit i váš pes.

 

Z  Černé hory na Pražskou boudu

Zastávka u Černé BoudyOd jara do podzimu se můžete vydat na pěší túru, kterou zvládnou i senioři či rodiny  s dětmi, dokonce i s těmi nejmenšími v kočárku. Nechte se vyvézt kabinovou lanovkou na vrchol Černé hory, a pokud je jasno, vyběhněte  si či zvolna vystoupejte na Rozhlednu Panorama, na kterou narazíte krátce po vystoupení z lanovky. Trocha námahy hned zpočátku výletu však stojí zato.

Otevřou se vám nádherné výhledy na východní Krkonoše a daleko do kraje. Pak se vydáte po dřevěném chodníčku na další pouť. Vaše trasa povede od horní stanice lanové dráhy po červené turisticky značené cestě okolo Sokolské a Černé boudy až nad Václavák. Od Sokolské boudy si můžete odskočit doleva k vysílači a po jeho zhlédnutí se vrátíte zpět na červenou značku.

První kratší odpočinek si můžete dopřát u Černé boudy, kde je příjemné posezení venku, a nikomu nevadí, když si zde rozbalíte vlastní svačinu. Ale kávou ze zdejšího bufetu či restaurace třeba také nepohrdnete. Při ní se pak můžete kochat pohledem zleva  na Kotel,  Zlaté Návrší  Luční horu  a  Studniční horu, Obří důl a Sněžku. Tak zvaný Václavák zvládnete hravě, i když je zpočátku trochu prudší. Sjedou jej i zdatnější cyklisté, ti ostatní  jej raději kousek sejdou, je to bezpečnější.

 

Nezapomeňte na Černohorské rašeliniště

Na cestě k rašeliništímBrzy narazíte na odbočku doprava, kde se nalézá Černohorské rašeliniště. Rozhodně doporučujeme si tuto naučnou stezku, nebo alespoň její část, projít. Můžete dojít až k  Hubertově vyhlídce  a pak se vrátit zpět na Václavák.  Dále budete pokračovat úbočím nad Javořím potokem ke Kolínské a Pražské boudě.

U Kolínské boudy na vás nebo spíše na vaše děti čeká malá zoologická zahrada s minikozami a ovcemi. Děti se pak mohou vydovádět na přilehlém hřišti. Většinou si zde lidé zajdou i na oběd či menší občerstvení. V letním čase jsou zde stejně jako v jiných krkonošských restauracích v nabídce borůvkové knedlíky, palačinky s borůvkami a pak také speciality s houbami.  No a po dobrém obědě se opět  rozhlédněte po kraji, zajděte si až k Pražské boudě. I zde se před vámi otevřou krásná panoramata s dominantní horou Krkonoš - Sněžkou.

 

Zpáteční cesta opět lanovkou

Cestu zpátky jsme pro vás zvolili stejnou, protože jste si koupili zpáteční lístek na Černohorský expres. Takže opět půjdete po červené TZ. Cesta je sice stejná, ovšem to vám vadit nebude, je totiž stále co obdivovat. Po chvilce stoupání jste u Černé boudy a k vrcholu Černé hory je to již kousek. Pohodlná jízda lanovkou do Janských Lázní pak zakončí  dopolední či odpolední výlet, který vám skutečně nezabere více než 4 hodiny, pokud nepočítáte posezení na Kolínské boudě. Dohromady ujdete zhruba 8 kilometrů, které vám rozhodně nedají nijak zabrat.

Možnosti ubytování v okolí

Hotel Večernice

Penzion Kamínek

Srub Kašparáci

Penzion Smrčina

Horský hotel Friesovy boudy Srub Kašparáci Penzion Smrčina
Cena od: 450 Kč Cena od: 390 Kč Cena od: 380 Kč Cena od: 690 Kč

Všechna ubytování v Krkonoších

Trasa výletu na mapě

 

zdroj: mapy.cz

Přečtěte si další tipy na výlety

Pojďte s námi na procházku kolem Úpické hvězdárny

Tipy na výlety | Úpice

Město Úpice má necelých 6 tisíc obyvatel, leží v Královéhradeckém kraji a od Trutnova je vzdálené 14 km. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1359.  Úpice se rozkládá na březích řeky Úpy  v podhůří Krkonoš a je centrem regionu Jestřebí hory.

Cesta přez Krkonoše

Výlet z Nových Dvorů k Pěti Bukům - příjemná rodinná procházka

Tipy na výlety | Trutnovsko

Když se vyvede krásný den a nemusí to být jen o víkendu, na tento výlet vám stačí i „všední“ odpoledne, doporučujeme vám trasu od Hostince Dvoračka v Nových Dvorech v Trutnově přes Vébrovku a zpátky do Trutnova.

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění