/album/fotogalerie-obri-dul/obrim-dolem-jpg/
/album/fotogalerie-obri-dul/a64064721-jpg/
/album/fotogalerie-obri-dul/a8176464-jpg/
/album/fotogalerie-obri-dul/dul-kovarna-v-obrim-dole-jpg/
/album/fotogalerie-obri-dul/cesta-obrim-dolem-jpg/
/album/fotogalerie-obri-dul/vystup-obrim-dolem-jpg/

Poloha na mapě

Obří důl - Krkonoše

Jedná se o jedno z nejkrásnějších údolí v Krkonoších, najdete ho na úpatí hory Sněžky, odkud je do dolu nádherný výhled...

Obří důl - Krkonoše

     

Zastavte se v Krakonošově zahrádce

Malebné a zároveň mohutné horské údolí Obří důl najdete mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky. Údolí má ledovcový původ a profil je ve tvaru písmene „U“. Obří důl se objevuje ve spojení s historií hornictví, protože se tady dolovaly rudy barevných kovů od 15. století. V dřívějších dobách byste tady našli různé doly na barevné rudy (železné, měděné a arzénové). V současnosti jeden najdete u bývalé boudy Kovárna, který je od roku 2004 přístupný veřejnosti. Své pohřebiště zde našlo několik lidí, kteří sem spadli z vrcholu hory Sněžky. Najdete tady tzv. Krakonošovu zahrádku s mnohými vzácnými rostlinami. V dolu se nacházejí tři zachovalé ledovcové morény, protnuté řekou Úpou, kary (Úpská jáma, Velká a Malá Studniční jáma), vodopády, rokle, luční enklávy a lavinové svahy.

 

Tip na výlet

A z obřího dolu rovnou do Albeřic - kousek od Pece pod Sněžkou, kde na Vás čekají Albeřické lomy a jeskyně. Uvidíte největší krasový útvar v oblasti Krkonoš, kde se v dobách minulých těžil vápenec.

Albeřické okolí

zdroj: Mapy.cz