/album/a107/hrad-brectejn-jpg/
/album/a107/pochod-jpg/
/album/a107/chata-jpg/
/album/a107/pamatny-dub-jpg/
/album/a107/hradecek-jpg/

Poloha na mapě

Naučnou stezkou okolo Pekelského vrchu, Krkonoše

Oblíbená pěší cesta vede po trase naučné stezky okolo Pekelského vrchu. Odhaluje krásy Podkrkonoší a přírodního parku Hrádeček, nabízí výhled na východní část hor a představuje mnohé zajímavosti, mezi nimiž je také Hrádeček, sídlo bývalého prezidenta Václava Havla.

     

zdroj: www.areal-mladebuky.cz

Popis trasy

Naučná stezka v délce 10,4 km začíná na parkovišti relaxačního a  sportovního areálu Mladé Buky . Zde také najdete její podrobný popis. Stezka vás postupně provede deseti zastaveními s informačními panely.  Seznámíte se s historií lyžování v Mladých Bucích, uvidíte památný strom dub letní s nad korytem řeky Úpy se dozvíte, jakou škodu dokáže napáchat povodeň. Nechybí ani pamětihodnost, kterou je po rekonstrukci znovu zpřístupněný kostel sv. Kateřiny Alexandrijské se zvonicí a památník padlým z 1. sv. války. Stezka směřující k Hrádečku vám představí území přírodního parku i nedávné dějiny spojené se sídlem bývalého prezidenta Václava Havla, ale rovněž i historii hradu Břecštejna (Silberštejna) vynikajícího svou rudohnědou barvou zdiva. Jeho existenci dnes připomíná zřícenina s pozůstatkem klenutého přízemí paláce, obvodových zdí a malé budovy. Stezka pokračuje k Pekelským rybníkům, skalám nad Peklem a v závěru vám její desáté zastavení na Pekelském vrchu nabídne nádherný výhled do krajiny. Podívejte se na video z trasy.

 

 

Přístupnost

Mladé Buky leží asi 6 km od Trutnova. Dostanete se k němu od hlavní silnice Trutnov - Pec pod Sněžkou.

 

Občerstvení

V areálu Mladé Buky v restauraci Kravín.

 

Provozní doba a vstupné

Naučná stezka je celoročně volně přístupná.

 

Parkování

Na parkovišti u areálu – zdarma.

 

Délka trasy

Trasa měří 10,4 km. Trasa je středně náročná, vhodná pro pěší a běžce.

 

Body na trase

Areál Mladé Buky - Mladé Buky kostel - Nad Hrádečkem - Břecštejn - Pekelský vrch

 

Mapa trasy

zdroj: www.mapy.cz

TIP NA VÝLET

Vydejte se k rozhledně Eliška, která stojí nedaleko silnice z Mladých Buků na Žacléř. Z plošiny ve výšce 20,5 m vám nabídne výhled na  Jestřebí hory  a Orlické hory, Rýchory, údolí Úpy či Libavské sedlo v Polsku, ale také na prvorepublikové pevností opevnění. Zároveň můžete navštívit dělostřeleckou pevnost Stachelberg z roku 1938, která je jedním z největších pevnostních areálu v Čechách a prohlédnout si vojensko-historickou expozici týkající se československého opevnění. Cesta po silnici je dlouhá asi 9 km, pěší trasa měří přibližně 12 km a vede nejprve po zelené značce do Horního Starého Města, kde zelenou zaměníte za žlutou, a od rozcestí Nad Babím vás k cíli zavede trasa naučné stezky.

zdroj: www.mapy.cz

Video z trasy