/album/a112/vysoke-kolo-jpg1/
/album/a112/a9-jpg1/
/album/a112/a11-jpg1/
/album/a112/a12-jpg1/
/album/a112/a13-jpg1/
/album/a112/a14-jpg/

Poloha na mapě

Vysoké Kolo - Špindlerův Mlýn, Krkonoše

V hlavním hřebeni Krkonoš na česko-polské hranici se vypíná Vysoké Kolo, čtvrtý nejvyšší vrchol těchto majestátných hor. Jeho suťové pole patří k největším v Krkonoších.

     

O hoře Vysoké kolo

Vrchol kupovitého masivu Vysokého Kola dosahuje výšky 1509 m n. m. a je tak nejen čtvrtou nejvyšší horou Krkonoš, ale zároveň také nejvyšším vrcholem jejich západní části.  Jeho dominanta je nejzřetelnější z východní strany, odkud se odkrývá pohled na celý mohutný oblý masiv s balvanovitou sutí. Dobře znatelné jsou terénní stupně (kryoplanační terasy), které se na svazích vytvořily díky působení mrazivých procesů. Na vrcholové plošině je umístěna kamenná mohyla, která zde v minulosti vznikla na počest pruského krále a prvního německého císaře Viléma I. V její těsné blízkosti je umístěn česko-polský hraniční patník, který prozrazuje, že přes vrch prochází česko-polská hranice. Vrchol hory je ale dnes již bohužel veřejnosti nepřístupný. Z hřebenové cesty k němu odbočuje neznačená stará kamenitá stezka, která se však nachází v I. zóně chráněného území KRNAP a není proto oficiálně přístupná.

 

Kolem bez kola za dalekým výhledem

Spodní částí jižního svahu vede zeleně značená pěší turistická cesta, která spojuje dvě horské boudy - Labskou a Martinskou. Na svahu je umístěno i tyčové značení, určené pro zimní (běžkařskou) cestu. Severním svahem na polském území prochází červená hřebenovka, známá Cesta česko-polského přátelství, která se přibližuje oblíbeným vyhlídkovým místům nad Sněžnými jamami. Přístupné partie Vysokého Kola a blízké okolí se bezpochyby řadí k oblíbeným turistickým místům. Z cesty od sedla pod Smielcem ke Sněžným jamám si můžete užít nádherné výhledy na Krkonoše, včetně unikátního pohledu na Martinovu boudu, která stojí asi 200 m pod vámi.

 

 

Přístupnost

Přístup vede po červeně značené hřebenové cestě. Ze Špindlerova Mlýna můžete vyjet lanovkou na Medvědín, po červené značce dojít k Labské boudě, odtud po žluté zamířit směrem ke Sněžným jamám a v závěru vás červená hřebenovka dovede k Vysokému Kolu.

 

Občerstvení

Restaurace ve Špindlerově Mlýně, v restauraci na Martinově boudě.

 

Provozní doba a vstupné

Celoročně s ohledem na aktuální klimatické podmínky.

 

Parkování

Parkoviště P1 ve Špindlerově Mlýně.

TIP NA VÝLET

Od Vysokého kola vede do Špindlerova Mlýna podél toku Labe značená cesta okolo Labského vodopádu, který dopadá do Labského dolu. Vodopád, který je jedním z nejmohutnějších a nejhezčích u nás, je nad horní hranou opatřen vyhlídkou, ze které jsou pěkně vidět jeho kaskády. Cesta jedním směrem je dlouhá asi 10 km.

zdroj: www.mapy.cz