/album/a113/wielki-szyszak-vysoke-kolo-from-ene-in-summer-169-jpg/
/album/a113/velkysisak-jpg/
/album/a113/velkysisak2-jpg/
/album/a113/velkysisak3-jpg/
/album/a113/velkysisak4-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Labský důl

 

Kozí hřbety

 

Labská přehrada

Velký Šišák - Špindlerův Mlýn, Krkonoše

Velký Šišák je označení pro nejvyšší část české strany polské hory Smielec (1410 m n. m.). V blízkosti vede známá hřebenovka, Cesta česko-polského přátelství.

     

O Velkém Šišáku

Velký Šišák, česky Smělec,  je jedním z vrcholů krkonošského hřebene mezi Vysokým kolem a Mužskými kameny. Tyčí se severozápadním směrem od Špindlerova Mlýna, jen asi 150 m od česko-polské hranice. Vrchol hory je porostlý klečí a sporou trávou smilkou. Jsou tu i četná suťová pole, která se nalézají také na severovýchodním svahu. Okolí Velkého Šišáku tradičně láká turisty, kteří míří k vyhlídkám Mužské a Dívčí kameny, na horskou chatu Martinova bouda či k chatě Schronisko Pod Šmielcem. Necelého půl kilometru od vrcholu je umístěn Kalmanův pomník. Je připomínkou tragické smrti českého novináře a ředitele ČTK Rudolfa Kalmana, který tu zahynul během sněhové bouře v lednu roku 1929.

 

Přístupnost

Nejdostupnějším východiskem z české strany je město Špindlerův Mlýn, odkud vede zelená značka přes Medvědí koleno k Martinově boudě. Od ní pokračuje cesta po modré značce k rozcestí Pod Smělcem. Tady se trasa k Velkému Šišáku točí vlevo na červeně značenou Cestu česko-polského přátelství. Turisté s povolením vjezdu do chráněné zóny KRNAP mohou dojet vozem až k  Martinově boudě .

Občerstvení

Ve Špindlerově Mlýně je množství restaurací i možností rychlého občerstvení. Na cestě můžete doplnit síly v restauraci Martinovy boudy.

 

Provozní doba

Celoročně volně přístupné s ohledem na aktuální stav počasí.

 

Parkování

K dispozici jsou značená parkoviště ve Špindlerově Mlýně. Pro dlouhodobější pobyty je nejvhodnější parkoviště P1.

TIP NA VÝLET

Malebnou krkonošskou scenerií se můžete dát po Cestě česko-polského přátelství severním úbočím Vysokého kola ke Sněžným jamám, které jsou součástí polské přírodní rezervace. Tvoří je dvě mohutné ledovcové kary, Malá a Velká  Sněžná jáma , které jsou oddělené skalní ostruhou a nabízejí jedinečnou podívanou. Cesta je dlouhá asi 1,5 km.

zdroj: www.mapy.cz