/album/a134/studnicnihora1-jpg/
/album/a134/studnicnihora2-jpg/
/album/a134/studnicnihora3-jpg/
/album/a134/studnicnihora4-jpg/
/album/a134/studnicnihora5-jpg/
/album/a134/studnicnihora6-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Sněžka

 

Úpská rašelina

 

Kozí Hřbety

Zajímavosti v okolí

 

Obří důl

 

Úpská rašelina

 

Liščí hora


Kozí Hřbety

 

Studniční hora - Pec pod Sněžkou, Krkonoše

Studniční hora je třetí nejvyšší horou Krkonoš. Protože leží v I. zóně Krkonošského národního parku a navíc vzhůru nevede žádná stezka, je její vrchol nedostupný. Monumentální hora nabízí nádhernou podívanou již z dáli, kdy její masiv vyniká v těsném sousedství Sněžky.
studnicni_hora
 
     

O Studniční hoře

Studniční hora leží asi 4,5 km od Pece pod Sněžkou. Její vrchol (1554 m n. m.) je plochý, vyskytují se na něm kamenná moře a úbočí jsou porostlá odolnou kosodřevinou. Na severní mírné části se rozprostírají horské louky a rašeliniště, přecházející do Úpského rašeliniště a Bílé louky. Zatímco Úpské rašeliniště je turistům nepřístupné a jen kolem něho prochází stezka ve směru Obří sedlo –  Luční bouda , rozsáhlá pláň Bílá louka, v jejímž centru stojí Luční bouda je významnou křižovatkou turistických cest. Na jižní straně hory spadají její strmé srázy do Obřího a Modrého dolu. Ve východní části se nacházejí lokality s horskou flórou a mohutné ledovcové kary Velké a Malé Studniční jámy, Čertův hřeben, Čertova rokle a Čertova zahrádka. Svahy Studniční hory se řadí zároveň k nejnebezpečnějším a laviny tu připravily o život již nejednoho lyžaře.

 

Proč se hoře říká Stříbrná?

Studniční hora je označována za nejkrásnější horu Krkonoš a je vděčným cílem hledáčků fotoaparátů. Kdo se k ní vypraví ve večerním čase za jasného svitu měsíce, zjistí, že měsíční svit ozařuje její balvany tak, že vypadají jako by byly postříbřené. Proto se hoře přezdívá „Stříbrná“.  V zimním období se tu tvoří mohutné sněhové návěje, a na jižním svahu lze pozorovat rozsáhlou sněhovou plochu, která si získala díky svému charakteristickému tvaru v důsledku odtávání název Mapa republiky. K vrcholu Studniční hory se také táhne pás ŘOPíků. Malé železobetonové objekty zde vznikly v letech 1936 – 1938 v rámci obranného systému opevnění hranic proti hrozbě německého útoku na republiku.  

 

Přístupnost

Vrchol hory leží východním směrem od cesty z Výrovky na  Luční boudu . Nejbližším přístupným místem vrcholu je kaplička na červené turistické značce v Modrém (Lučním) sedle, která je vzdálena od vrcholu asi 850 m. V kapličce je umístěn Památník obětem hor.

 

Občerstvení

Na Luční boudě

 

Provozní doba 

Oblast je přístupná s ohledem na aktuální stav počasí. 

 

Parkování

Parkoviště v Peci pod Sněžkou.

 

TIP NA VÝLET

Navštivte Důl Kovárna, který leží v podzemí Sněžky. Dolem který pochází z 1. poloviny 19 století a ve kterém se těžily měděné a arzénové rudy, vedou dvě prohlídkové trasy. Vede k němu modře značená turistická cesta Obřím dolem z Pece pod Sněžkou, která je jedním směrem dlouhá necelých 5 km.

Zdroj: www.mapy.cz