/album/a138/eliska-sed-jpg/
/album/a138/rozhledna-eliska-jpg/
/album/a138/rozhledna-eliska2-jpg/
/album/a138/rozhledna-eliska3-jpg/

Poloha na mapě

Rozhledna Eliška u Stachelbergu - Trutnov, Krkonoše

V Trutnově-Babí, na Stachelbergu v blízkosti dělostřelecké pevnosti vyrostla v roce 2014 rozhledna Eliška. Z vyhlídkové plošiny uvidíte nejen Orlické a Jestřebí hory, Rýchory či údolí Úpy, ale také prvorepublikové pevnostní opevnění.

rozhledna_eliska

 

     

O rozhledně Elišce

Rozhledna dostala své jméno podle královny Elišky, manželky krále Václava II., mezi jejíž věnná města se zařadil i nedaleký Trutnov. Vzhledem k umístění rozhledny v areálu dělostřelecké pevnosti Stachelberg  vám může tak trochu připomínat vojenskou pozorovatelnu. Eliška stojí v nadmořské výšce 632 m, je vysoká 24,5 a tvoří ji dřevěná konstrukce s ocelovými prvky, kterou se vine kovové točité schodiště směřující ke dvěma vyhlídkám. První na vás čeká v necelých deseti metrech, druhá je umístěna ve výšce 20,5 m. Vyhlídková plošina je zastřešená a tak si můžete užívat panoramat bez ohledu na počasí.

 

Od zemské brány až po vrchol Boru

Díky Elišce spatříte Libavské sedlo neboli zemskou bránu spojující Slezsko s českým vnitrozemím. Uvidíte malebné Krkonošské podhůří, Vraní, Jestřebí a Orlické hory, polskou Hejšovinu, Adršpašské skalní město i vrchol Bor, jehož větší část rovněž leží v Polsku. Z výšky je rovněž dobře patrná linie pohraničního opevnění a pohledu dolů dominuje areál pevnosti Stachelberg z roku 1938.

 

Přístupnost

Rozhledna Eliška leží v areálu dělostřelecké tvrze Stachelberg, mezi Trutnovem a Žacléřem nad vsí Babí. Autem je dostupná po silnici z Trutnova ve směru na Žacléř. Po projetí Babí vystoupáte na Stachelberg, kde je parkoviště a po lesní asfaltce dojdete k cíli. Využít můžete i autobusovou linku Trutnov – Žacléř přes Babí (zastávka Trutnov-Babí). K areálu vede značená trasa naučné stezky „Opevněné Trutnovsko“.

 

Občerstvení

V těsné blízkosti pěchotního srubu pevnosti Stachelberg najdete občerstvení s posezením. Otevřeno má v období hlavní turistické sezóny ve dnech, kdy je pevnost přístupná. V nabídce jsou teplá i studená jídla rychlého občerstvení a nápoje.

 

Provozní doba a vstupné

Rozhledna je volně přístupná od 1. dubna do 30. listopadu.

 

Parkování

K dispozici je parkoviště u pevnosti Stachelberg.

TIP NA VÝLET

Jen asi 5 km dlouhá pěší trasa vás dovede od Stachelbergu do Žacléře, ve kterém si můžete prohlédnout Městské muzeum. Cesta vede po zelené značce přes  Prkenný Důl , kde stojí kaple sv. Anny se zvoničkou s pěkným dřevěným zastřešením. Muzeum se nachází v prvním patře budovy na Rýchorském náměstí. Jeho expozice vás seznámí s dějinami města a okolí, osobnostmi Žacléřska, těžbou černého uhlí a jedna z nich vás dokonce vrátí v čase do života minulých generací.

Zdroj: www.mapy.cz