/album/a72/img-6702-jpg/
/album/a72/img-6703-jpg/
/album/a72/img-6705-jpg/
/album/a72/pramen-labe-jpg3/
/album/a72/pramen-labe-foto-labska-bouda-jpg/
/album/a72/u-bileho-labe-jpg2/

Poloha na mapě

Pramen Labe - Špindlerův Mlýn, Krkonoše

Pramen Labe je jedním z nejvyhledávanějších turistických míst Krkonoš. Jedná se o symbolické prameniště, neboť skutečný pramen vyvěrá o několik desítek metrů dál, na Labské louce, a je z důvodu ochrany přírody návštěvníkům nepřístupný.

     

O prameni

Poté, co dojdete k prameni to první, co spatříte, je skruž v podobě kamenné studny s přítokem a odtokem vody, obklopená upraveným vydlážděným okolím. Na místě je dvojice pamětních desek věnovaných významnému propagátorovi české turistiky v Krkonoších, učiteli Janu Bucharovi. První k jeho 70. narozeninám mu věnoval v roce 1929 Klub československých turistů, kterého byl Jan Buchar členem. Druhá vznikla u příležitosti jeho stého výročí. Po Janu Bucharovi byla nazvána i cesta, která k pramenu Labe vede z Jilemnice. Místo doplňuje kamenná zíďka s kovovými erby měst, kterými řeka na své pouti k Severnímu moři protéká. Nejnovějším přírůstkem zdobícím okolí pramene, který na místo přibyl v roce 2006, je socha Alegorie vody, dřevořezba tvaru ženského těla a jemných linií. Pramen Labe leží v nadmořské výšce 1387 m a tak lavičky, které tu jsou umístěné pro odpočinek, vám nabídnou navíc pěkný výhled. Nedaleko pramene Labe je rozcestník turistických tras a v jeho blízkosti vede Cesta česko-polského přátelství. Je červeně značená, směřuje z rozcestí pod Tvarožníkem, v mnoha místech kopíruje česko-polskou hranici a otevírá nádherné panoramatické výhledy.

Kudy k pramenu Labe?

Pramen Labe leží na hřebenech Krkonoš. Přístupových cest je několik. Vyzkoušet můžete například tyto:

 

Cesta z Rokytnice nad Jizerou

Pohodlnou variantou je cesta autobusem z Rokytnice nad Jizerou přes Horní Mísečky k Vrbatově boudě a odtud asi 3 km pěšky. Cestou se můžete zastavit v kiosku na Zlatém návrší. Dále půjdete po červené, směrem k mohyle Hanče a Vrbaty, kteří zde zahynuli 24. března 1913 při lyžařských závodech. Kousek za mohylou můžete spatřit řopík, jeden z objektů lehkého opevnění hranic. Od bunkru budete pokračovat k Pančavskému vodopádu, u kterého je vyhlídka nabízející nádherný výhled do okolí i na vodopád. Další úsek cesty vás zavede ke kontroverzní Labské Boudě, která svou necitlivou architekturou narušuje krásu zdejší přírody. Od Labské Boudy je to k pramenu Labe asi 1 km. Závěrečný úsek cesty vede po štěrkové cestě a nabízí krásné výhledy.

Délka trasy: 25 km zdroj: www.mapy.cz

 

Cesta ze Špindlerova Mlýna

O trochu náročnější je cesta ze Špindlerova Mlýna s možností vyjet lanovkou na Medvědín a dále pokračovat pěšky (trasa měří cca 6 km). Cestou budete míjet Šmídovu vyhlídku, odkud se vám naskytne krásný výhled ke Špindlerově boudě, na Vysoké kolo, Malý Šišák, Luční horu, Stoh a Sněžku.

Délka trasy: 11 km zdroj: www.mapy.cz

 

Cesta z Jilemnice

Dlouhá, ale bohatá na zajímavá místa je trasa po Bucharově cestě, která vede k prameni z 30 km vzdálené Jilemnice. Celá je červeně značená a začíná na Jilemnickém náměstí. Vede mimo jiné údolím Jizerky do Dolních Štěpanic, kde Jan Buchar působil 41 let na zdejší škole.

Délka trasy: 11 km zdroj: www.mapy.cz

 

Tip na výlet

Pramen Labe svou polohou přímo vybízí, abyste se vydali k nedalekým Sněžným jamám, které jsou součástí polské přírodní rezervace. Cesta k nim vám zabere zhruba hodinku času. Z rozcestí u pramene se dáte po žluté značce k České budce a odtud budete pokračovat po červené hřebenovce až do cíle. Cestou budete míjet pěkný skalnatý vrchol Violík (1472 m), který stojí na česko-polské hranici. Sněžné jámy vás překvapí svou mohutností. Malá jáma je dlouhá 550 m, Velká měří 800 m, hloubka je více jak 200 m a na jejím dně můžete spatřit ledovcová jezírka. Od jam můžete pokračovat cestou česko-polského přátelství k Mužským kamenům (1416 m) a také k Dívčím kamenům (1414 m). Dolů pak vede poměrně prudký sestup k rozcestí, kolem Petrovy boudy ke Špindlerově boudě a odtud jeďte pravidelným autobusem do Špindlerova Mlýna.

Délka trasy: 14,5 km zdroj: www.mapy.cz