/album/a118/labsky-vodopad-1000-jpg/
/album/a118/labsky-vodopad2-1000-jpg/
/album/a118/labsky-vodopad3-800-jpg/
/album/a118/labsky-vodopad4-800-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Pramen Labe

pramen labe

 

Pančavský vodopád

 

Meandry Labe

 

Zajímavosti v okolí

 

Pančavský vodopád

 

Pramen Labe

pramen labe

 

Labská bouda

labska bouda

 

Labský vodopád - Špindlerův Mlýn, Krkonoše

Z náhorní plošiny do Labské rokle dopadá jeden z nejhezčích a nejmohutnějších vodopádů krkonošského Labského dolu - Labský vodopád. Vyhlídka nad horní hranou nabízí pěkný pohled na jeho kaskády.
 
     

O Labském vodopádu

Labská rokle je pokračováním Labského dolu, který tu v dávných dobách vymodeloval ledovec. V místě nad vodopádem bývala v minulosti umístěna vodní nádrž se stavidlem, kterou nechal vybudovat tehdejší majitel Labské boudy. Občas, když se sešli turisté, kteří měli zájem o nevšední podívanou, obsluha vytáhla stavidlo a vodopád se spustil mohutnějším proudem. Z důvodu ochrany byla nádrž později zrušena a ty časy dnes připomíná již jen stavidlo, které tu zůstalo.

 

Vodopád i ledopád

Výška Labského vodopádu dosahuje 30 metrů. Pod jeho patou se koryto zužuje a vytváří přirozenou překážku, přes kterou padá voda dál z výšky asi 4,5 metrů. Vodopád je vidět z modře značené turistické cesty, která směřuje z Labského doluLabské boudě. Lákavou podívanou nabízí vyhlídka, která otevírá pohled na několik kaskád nad hlavním vodopádem. V zimě za mrazivého počasí se vodopád mění v mohutný ledopád, který je však mnohdy zmrzlý pouze na povrchu.

Přístupnost

V letním období ze Špindlerova Mlýna Labským dolem po modré značce (cestou budete míjet Malý labský vodopád). V zimě se můžete k vodopádu vypravit na běžkách po červené a následně modré značce z Dvoraček.

 

Občerstvení

Restaurace a bufet na Labské boudě, při cestě ze Špindlerova Mlýna ve městě v restauraci Myslivna, na Dvoračkách a ve vedlejší horské boudě Štumpovka.

 

Provozní doba

Celoročně volně přístupné

 

Parkování

Špindlerův Mlýn - Parkoviště 3, Medvědín.
Na horské boudě Dvoračky.

Tip na výlet

Po modré se vrátíte k rozcestí pod Labskou boudou a po červené dojdete k pramenu Labe. V místě prameniště je umístěna skruž v podobě studny, dvojice pamětních desek věnovaných Janu Bucharovi, dřevěná socha Alegorie vody, a na kamenné zíďce jsou umístěny erby měst, kterými Labe na své pouti k Severnímu moři protéká. Pramen Labe je symbolickým místem, skutečné prameniště se nalézá o kousek dál a je z důvodu ochrany přírody nepřístupné. 

Zdroj: www.mapy.cz