/album/a114/labska-bouda-v-lete-jpg/
/album/a114/labska-bouda-restaurace-2-jpg/
/album/a114/labska-bouda-restaurace-jpg/
/album/a114/labska-bouda-v-zime-3-jpg/
/album/a114/labska-bouda-historie-jpg/
/album/a114/labska-bouda-salonek-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Labský důl

 

Pančavský vodopád

 

Kotelní jámy

 

Labská přehrada

Labská bouda - Špindlerův Mlýn, Krkonoše

Labská bouda je objekt, který vyvolává dlouhá léta řadu diskusí. Nepřehlédnutelný železobetonový kolos, který se veřejnosti otevřel v roce 1975, stojí ve výšce 1340 m n. m.
labska bouda v zime

     

O Labské boudě

Labská bouda stojí v místech, kde údajně již v roce 1830 stávala jednoduchá budka z kamení a kůry a pilná žena tu prodávala kozí sýr, mléko a kořalku. Později došlo k úpravám objektu tak, aby zdejší hosté měli kde složit hlavu. Významnou přestavbu provedl v letech 1878 – 1879 hrabě Jan Harrach a později, roku 1888 – 1889 uskutečnil další přístavby. Tehdejší Labská bouda s vyhlášenou domácí kuchyní se těšila velké přízni návštěvníků. Byla svědkem mnoha radostných chvil a zábavy, ale také tragické smutné události. Na Labské boudě vydechl naposledy vyčerpaný a promrzlý Bohumil Hanč, který se zúčastnil mezinárodního lyžařského závodu v okolí Zlatého návrší, a jehož spolu s Václavem Vrbatou náhlý zvrat počasí připravil o život.

 

restaurace labska bouda 1restaurace labska bouda 2

 

Zvenčí rovnou do horního patra

V roce 1965 tehdejší Labská bouda podlehla ničivým plamenům ohně. Nová stavba, kterou navrhl architekt Zdeněk Řihák, začala vyrůstat v roce 1969, o šest let později byla dokončena a 15. listopadu 1975 slavnostně otevřena. Labská bouda je umístěna ve svahu a hlavní vchod se nachází v úrovni nejvyššího podlaží. Nabízí ubytování v pokojích s krásným výhledem do Labského dolu, na Zlaté návrší, Medvědín, Sněžku a mnohá další krásná místa Krkonoš. Její součástí je restaurace a bufet, za pěkného počasí je otevřeno také venkovní občerstvení. V blízkosti se nachází pramen Labe a zurčí  Labský vodopád .

 

Přístupnost

Labská bouda leží v I. zóně KRNAP na Labské louce. Výchozími místy pro cestu sem je Špindlerův Mlýn, Horní Mísečky, Harrachov a Rokytnice nad Jizerou. Autům je vjezd zakázán, avšak pro hosty je zajištěna doprava z Horních Míseček nebo od Vrbatovy boudy.

 

Občerstvení

Restaurace, bufet a venkovní občerstvení Labská bouda a na nedaleké Vrbatově boudě.

 

Provozní doba

Restaurace na Labské boudě je otevřena od 8.00 hod.

 

Parkování

Parkoviště ve Špindlerově Mlýně, v Horních Mísečkách.

 

Kontakt

www.labskabouda.cz

tel. +420 733 740 888

TIP NA VÝLET

Poloha Labské boudy je jako předurčena pro výlety za nejkrásnějšími vodopády Krkonoš.  Na trase Labská bouda – Labský důl – Pudlava – Pod Dívčí strání – rozcestí U Dívčí lávky – Pod Pevností – Pod Jeleními boudami – Bouda u Bílého Labe – Luční bouda, spatříte mnohé, včetně nejvyššího Pančavského vodopádu, který je nejvyšším na našem území a leží jen kilometr od Labské boudy.

 mapa trasy labska bouda - lucni bouda 

zdroj: www.mapy.cz