/album/a116/harrachovy-kameny-01-big-jpg1/
/album/a116/harrachovy-kameny-02-jpg/
/album/a116/harrachovy-kameny-big-jpg/
/album/a116/harrachovy-kameny-03-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Pramen Labe

pramen labe

 

Labská bouda

labska bouda

 

Mumlavské vodopády

mumlavske vodopady

 

Harrachovy kameny - Harrachov, Krkonoše

Harrachovy kameny svou nadmořskou výškou 1421 m uzavírají desítku nejvyšších hor české strany Krkonoš. Leží v západních Krkonoších asi 6 km od Špindlerova Mlýna. Při pohledu od severu, například budí dojem nenápadné vyvýšeniny, zatímco jižní strana odhaluje respekt budící téměř kolmé skalní srázy.
     

O Harrachových kamenech

Romantika pro náročnější, to jsou Harrachovy kameny. Ční nad okrajem Velké Kotelní Jámy a z vrcholové partije tvořené žulovými výchozy a seskupením žulových kamenů, vysokých až pět metrů, se otevírá výhled hodný velehor s panoramaty hraničního hřebenu i krkonošské podhůří. Při pohledu východním směrem můžete obdivovat Sněžku, Šišák, Luční a Studniční horu, část Kozích hřbetů a úplně vpravo tyčící se  Černou horu . Krásně vidět je Zlaté návrší, u kterého dodnes kamenná mohyla připomíná tragické úmrtí lyžařů Hanče a Vrbaty při mezinárodním lyžařském závodě v březnu roku 1913. Pohled severním směrem nabízí Pančavskou louku, Violík a polskou boudu Wavel u Sněžných jam. Za jasného počasí a dobré viditelnosti lze spatřit na polské straně Góry Sowie s vrcholem Wielka Sowa.

Přístupnost

K Harrachovým kamenům se pohodlně dostanete ve směru od Špindlerova Mlýna, odkud vyjedete lanovkou na Medvědín a po červené TZ dojdete k Vrbatově boudě. Tady červenou vyměníte na zelenou značku, která vás dovede k cíli. Další možností je trasa z Rokytnice přes Dvoračky a také ze severu od Labské boudy.

 

Občerstvení

Na Vrbatově boudě. Jdete ale do hor a tak si vezměte malé na energii bohaté občerstvení a hlavně nápoje s sebou.

 

Vstupné

Volně přístupné

 

Provozní doba

S ohledem na aktuální klimatické podmínky

 

Parkování

Na centrálním parkovišti ve Špindlerově Mlýně a v Rokytnici nad Jizerou.

 

Kontakt

KRNAP, tel.: +420 499 456 111, www.krnap.cz

 

TIP NA VÝLET

Harrachovy kameny se mohou stát jednou ze zastávek okružního výletu z Harrachova k pramenu Labe a Mumlavským vodopádům. Vede po trase Harrachov – Čertova hora – Ručičky – Dvoračky – sedlo Lysé hory – Růženčina zahrádka – odbočka k Harrachovým kamenům – Pančavská louka – pramen Labe – Tvarožník – Vosecká bouda – Mumlavský vodopádHarrachov.
   
zdroj: www.mapy.cz