/album/a119/krkonose-cernohorske-raseliniste-jpg/
/album/a119/cerhnohorskeraseliniste-jpg/
/album/a119/cernohorskeraseliniste3-jpg/
/album/a119/cernohorskeraseliniste4-jpg/
/album/a119/cernohorskeraseliniste5-jpg/
/album/a119/cernohorskeraseliniste6-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Sněžka

 

 

Liščí hora

 

Kozí hřb ety

Černohorské rašeliniště - Pec pod Sněžkou, Krkonoše

Černohorské rašeliniště je jedním z míst, která jsou poznamenány zásahem člověka jen v minimální míře. Ten zde vybudoval poválkové chodníčky a rozhlednu, aby se návštěvníci mohli seznámit s jedinečností tohoto přírodního místa s řadou vzácných rostlin.
     

O rašeliništi

Černohorské rašeliniště poskytlo již mnoho cenných informací o tom, jaké podmínky na zdejším území panovaly před stovkami let. Odpovědi na otázky týkající se krkonošské minulosti a změn, kterými prošlo zdejší rostlinstvo, získávají vědci pomocí speciálních sond.

 

Výhledy z chodníčku i z výšky

Černohorským rašeliništěm prochází přes tři kilometry dlouhá naučná stezka. Dřevěný chodníček vede nad úrovní rašeliny a umožňuje pohodlnou a především bezpečnou chůzi. Na rašeliniště si můžete dopřát i pohled z 6,5 m vysoké rozhledny, na jejíž plošinu vede 12 schůdků. Kvůli vzrostlým stromům však otevírá komplexnější výhled pouze východním směrem. Na území se daří řadě vzácných rostlin a rašeliniště květy mnohých z nich doslova v letních měsících doslova září.

 

Přístupnost

Z Janských lázní využijte k dopravě na vrchol  Černé hory  lanovku Černohorský expres. Od horní stanice půjdete kolem dnes uzavřené a chátrající Sokolské boudy k hotelu Černá bouda. Odtud vykročíte po červené značce, která vede souběžně s NS Černohorské rašeliniště (ta je zároveň 1. Krkonošskou cyklo NS) a přivede vás k rozcestí Václavák, kde odbočíte po trase naučné stezky na žlutou značku směřující k rašeliništi.

cernohorske_raselinistecernohorske_raseliniste2

 

Občerstvení

Na Černé hoře v kiosku U staré lanovky, v hotelu Černá bouda.

 

Vstupné

Zdarma

 

Provozní doba

Volně přístupné s ohledem na klimatické podmínky.

 


Parkování

Na parkovišti u dolní lanovky v Janských lázních.

 

Kontakt

www.krnap.cz

Tip na výlet

Od rašeliniště zamiřte do Pece pod Sněžkou. Červená značka vás nejprve přivede ke Kolínské boudě. Zde se můžete občerstvit a pokračovat k rozcestí u Pražské boudy, na kterém se dáte po žluté značce k rozcestníku Husova bouda. Tady žlutou zaměníte za modrou a příjemnou cestou dojdete až do Pece. Cestou budete míjet několik stylových horských chat a křížit budete trasu lyžařského vleku Smrk. V IC Veselý výlet jsou k dispozici informační materiály, ve kterých najdete tipy na další zajímavosti Krkonoš a můžete si zde zakoupit vstupenku do historického dolu Kovárna v Obřím dole. Do Janských lázní se můžete vrátit autobusem, který jede z Pece pod Sněžkou. Cesta je dlouhá 17 km.

zdroj: www.mapy.cz