/album/a120/dulkovarna1-1000-jpg/
/album/a120/dulkovarna2-jpg/
/album/a120/dulkovarna3-jpg/
/album/a120/dulkovarna4-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Sněžka

 

Úpská rašelina

 

Kozí hřbety

 

Obří důl

 

Důl Kovárna - Sněžka, Krkonoše

Černohorské rašeliniště je jedním z míst, která jsou poznamenány zásahem člověka jen v minimální míře. Ten zde vybudoval poválkové chodníčky a rozhlednu, aby se návštěvníci mohli seznámit s jedinečností tohoto přírodního místa s řadou vzácných rostlin.
 
     

Historie dolu

Důl Kovárna byl znám již ve středověku a to v době, kdy do hor pronikali první hledači drahých kamenů a vzápětí po nich i horníci. V těžkých podmínkách dobývali rudu, za cenu velké dřiny a často i poškození svého zdraví. Horníky vystřídali turisté, kteří v dnešní době mohou na vlastní oči spatřit vydobyté prostory a zažít atmosféru starobylého dolu.

 

O dolu

Dolem vedou dvě trasy. Kratší trasa A je vhodná téměř pro každého, kdo nemá obavy či fobie z úzkých prostor a příkrých schodů. Její prohlídka zabere asi 45 minut. Náročnější trasa B je určena náročným, fyzicky zdatným návštěvníkům. Její prohlídka včetně instruktáže a převlečení do ochranného oděvu trvá přibližně dvě hodiny. Během tohoto času se zájemci seznámí kromě trasy A i s veškerými dalšími zpřístupněnými částmi dolu. Prohlídka předpokládá sestup do hloubky téměř 50 m po žebřících, lávkách a schodištích. Během pobytu v podzemí spatříte například zatopená hloubení, vytesané nádrže na vodu, skalní žebra a pilíře, unikátní geologické struktury, zbytky rud či chodbu s důlní technikou. Návštěvníky na obou trasách doprovází zkušený průvodce.

 

Doporučení

Počítejte s tím, že v podzemí je vysoká vlhkost vzduchu a teplota jen kolem 7°C. Dobře se proto na cestu oblečte a nezapomeňte na pevnou obuv, která je nezbytná. Před vstupem budete vybaveni ochrannou kombinézou, rukavicemi a přilbou s lampou. Dětem se prohlídka doporučuje od 10 let věku a samozřejmě v doprovodu dospělé osoby. Návštěva dolu Kovárna není vhodná pro osoby trpící závratí.

 

Přístupnost

Z Pece pod Sněžkou po modré turistické značce, cesta z centra města je dlouhá asi 4,5 km.

dul_kovarna1dul_kovarna2

 

Občerstvení

V závěru Obřího dolu v restauraci v Boudě pod Sněžkou, v bistru u lanovky, další možnosti stravování nabízí restaurace a občerstvení v Peci pod Sněžkou.
 

Vstupné a provozní doba

 

Exkurzi je nutné dohodnout nejméně 14 dnů dopředu pro skupinu maximálně 12 osob na adrese speleoalberice@volny.cz. Skupinové vstupné je 12 000 Kč ,- (i pro skupinu s menším počtem osob)

 

Parkování

Parkoviště „P3 U Kapličky“ v Peci pod Sněžkou

 

Kontakt

www.speleoalberice.cz, IC Veselý výlet tel. +420 499 736 130

 

TIP NA VÝLET

Pokračujte od dolu Kovárna k vrcholu Sněžky. Po modré značce dojdete nejprve do Obřího sedla, kde se u rozcestníku dáte vpravo a po červené hřebenovce dojdete na Sněžku. Dolů do Pece se můžete z naší nejvyšší hory vrátit lanovkou.

zdroj: www.mapy.cz