/album/a142/tkalcovske-muzeum-jpg/
/album/a142/tkalcovske-muzeum3-jpg/
/album/a142/tkalcovske-muzeum4-jpg1/
/album/a142/tkalcovske-muzeum5-jpg/
/album/a142/tkalcovske-muzeum6-jpg/
/album/a142/tkkalcovske-muzeum-jpg/

Poloha na mapě

Tkalcovské muzeum v Domě pod Jasanem, Trutnov

Po stopách tkalcovského řemesla se můžete vydat do Domu pod jasanem, v jehož prostorách sídlí Tkalcovské muzeum. Kromě prohlídky si zde vyzkoušíte práci s dobovými nástroji a sami si i ledacos vyrobíte.

     

O tkalcovském muzeu

Během interaktivní prohlídky s průvodcem se seznámíte se zpracováním základních textilních surovin, předením a tkaním, ale také s životem v domácnosti tkalců. Během návštěvy si můžete vlastníma rukama vyzkoušet zpracovat kousek lnu, vyrobit třeba provázek a také si zkusit práci na kolovrátku či tkalcovském stavu. Dozvíte se zde řadu zajímavostí a spatříte dobové nástroje, které byste jinde hledali jen těžko.

 

Oblečte mýdlo do svetru

Na závěr prohlídky pro vás muzeum připravilo různé zábavné úkoly a kvízy a také můžete navštívit zdejší dílnu a vyzkoušet si některou z rukodělných a výtvarných technik. Vyrobit si můžete například svíčky, bylinková mýdla i tradiční „mýdlo ve svetru“ obalené v ovčí vlně, skřítky, víly a další drobnosti z ovčí vlny, či si třeba vyzkoušet malbu na lněnou tašku a mnohé další.

 

Vyžití pro šikovné ruce

Ve výtvarné dílně probíhají i kurzy řemesel a výtvarných technik, do kterých je třeba se předem objednat prostřednictvím formuláře na stránkách Domu pod jasanem. Vedle tradičních kurzů tkaní se tu naučíte například vyrábět ruční papír, točit keramiku na hrnčířském kruhu, plést slaměné ošatky a koše z vrbového proutí a řadu dalších zajímavostí.

Přístupnost

Od Trutnova směrem na Voletiny vede silnice kopírující železniční trať. U kostela sv. Josefa se dáte vlevo do ul. Nad Kaplí, ze které již v blízkosti muzea zabočíte vlevo do ul. U Božích muk. Dopravní značka zakazuje průjezd automobilů, vy však jedete k muzeu, takže se vás netýká.

 

Občerstvení

V Trutnově a ve Voletinách v občerstvení Rovinka.

 

Vstupné

Dospělí                     80,- Kč

Děti a studenti          50,- Kč

Rodinné                   200,- Kč                 

Dílna:                       70,- Kč/výrobek

 

Provozní doba

květen – srpen od úterý do soboty, od 10.00 do 15.00 hod. V jiný den a čas lze muzeum navštívit po předchozí domluvě.

 

Parkování

Parkoviště pro osobní automobily se nachází přímo u muzea. Další parkoviště, vhodné zejména pro autobusy, je u hospody, odkud je to k muzeu cca 400 m.


Kontakt

Tkalcovské muzeum Dům pod jasanem, Voletiny 22, Trutnov

tel.: +420 736 275 025

email: dumpodjasanem@seznam.cz

web: www.dumpodjasanem.cz

TIP NA VÝLET

Z Voletin se vydejte k rozhledně Eliška a dělostřelecké tvrzi Stachelberg. Cesta jedním směrem je dlouhá asi 7,5 km a vede po místní komunikaci, po které vede zároveň cyklotrasa č. 4048. V lese se z cyklostezky odpojíte a budete pokračovat k chatě Vébrovka, od které se dáte po červené značce souběžně s NS Nové Dvory-Babí a dojdete do cíle. Rozhledna stojí přímo u dělostřelecké tvrze a nabídne vám pohled na prvorepublikové pevnostní opevnění, Orlické a Jestřebí hory, Trutnov a část Polska. Při návštěvě vojenské pevnosti Stachelberg nahlédnete do mohutného bunkru a jeho unikátní podzemí a seznámíte se s historií vojenského opevnění.

zdroj: www.mapy.cz