/album/a10/hrad-vizmburk-2-jpg/
/album/a10/hrad-vizmburk-16-jpg/
/album/a10/hrad-vizmburk-14-jpg/
/album/a10/hrad-vizmburk-3-jpg/
/album/a10/hrad-vizmburk-9-jpg/
/album/a10/hrad-vizmburk-13-jpg/

Poloha na mapě

Hrad Vízmburk aneb Podkrkonošské Pompeje

Hrad Vízmburk nechal postavit ve 13. století pan Tas z rodu erbu třmene, a to s architektonickým záměrem zmenšeniny královského hradu. Na dvoře Václava II. totiž působil jako královský podkomoří.

Hrad Vízmburk

     

Proč byl Vízmburk zbořen?

Na hradě se vystřídalo několik majitelů, posledním byl od roku 1420 Jiří z Dubé. Hrad sice přežil husitskou revoluci, ale v roce 1447 jej odkoupila slezská knížata a nechala zbořit, aby nemohl sloužit bandám vysloužilých husitů.

 

Objev evropského významu

A tak šel čas a místo, kde kdysi stával honosný hrad, zarostlo lesem. Teprve v roce 1972 zde zahájil přední český archeolog Antonín Hejna výzkum, při kterém objevil  zříceninu hradu, jehož zdi dosahovaly výšky 8 m. Úpický rodák profesor Hejna tak učinil objev evropského významu. Hrad Vízmburk začal psát svoji novou historii a mnozí dokonce toto místo nazvali Podkrkonošské Pompeje.  V roce 2002 vzniklo Sdružení pro Vízmburk, které se soustřeďuje na záchranu archeologických nálezů a pořádá různé akce, například Vízmburské slavnosti, při nichž se hrad otevře i veřejnosti. Od roku 2005 zde stále probíhají záchranné stavební práce. Můžeme se také těšit na otevření nového hradního muzea.

 

Jak k hradu?

Autem, vlakem či autobusem jeďte do Červeného Kostelce a od rozcestí u Devíti křížů půjdete 3 km po rovné lesní cestě značené červenou TZ.

 

Provozní doba

  • květěn, červen, září o víkendech 10 - 18 h.
  • červenec a srpen denně 10 - 18 h

Vstupné

  • 30 kč, děti do 6 let zdarma

 

Kontakt:

Sdružení pro Vizmburk
Havlovice 38
Předseda sdružení
Mgr. Jan Košťál
Tel. 604134241
kostik@email.cz
www.vizmburk.cz

 

Tip na výlet

Počátek našeho putování je v Havlovicích (Vesnice roku 2007), kde nechte své auto na parkovišti za mostem u sportovního areálu. Dojděte po modré TZ až k rozcestí U Lipek, kde se vydejte po červené TZ k hradu Vízmburk. Cesta tam je dlouhá asi 2 km, potrvá vám zhruba půl hodiny. Zpět můžete jít stejnou cestou nebo se dejte směrem k hájovně Šiškovna a 3 km po červené TZ již budete mířit do Havlovic. Asi 2 km půjdete až k rozcestí U Lipek a odtud opět po modré TZ ke sportovnímu areálu, odkud jste zhruba před dvěma hodinami vyšli, v nohách budete mít asi 8 km. Občerstvení si raději vezměte s sebou, cestou si nic nekoupíte. Ovšem doporučujeme si dát po návratu do havlovického sportovního areálu něco dobrého k pití i k snědku ve zdejším občerstvovacím zařízení, které je každodenně připraveno vyhovět vašemu přání.

zdroj: mapy.cz