/album/fotogalerie-zvedava-ulicka-jilemnice/zvedava-ulicka1-jpg1/
/album/fotogalerie-zvedava-ulicka-jilemnice/zvedava-ulicka5-jpg/
/album/fotogalerie-zvedava-ulicka-jilemnice/zvedava-ulicka4-jpg/
/album/fotogalerie-zvedava-ulicka-jilemnice/zvedava-ulicka6-jpg/
/album/fotogalerie-zvedava-ulicka-jilemnice/zvedava-ulicka8-jpg/
/album/fotogalerie-zvedava-ulicka-jilemnice/zvedava-ulicka2-jpg/

Poloha na mapě

Zvědavá ulička Jilemnice - Krkonoše

Chcete vědět, jak mohli všichni lidé z jedné ulice vidět rovnou z domu na hlavní třídu a mít tak přehled o dění ve městě?

Zvědavá ulička Jilemnice

     

Foto: járynHATATYTLO.cz

Název díky postavení domů

Řešení problému naleznete v Jilemnici ve Zvědavé uličce. Jedinečný soubor staveb lidové architektury naleznete přibližně 200 m od náměstí nebo od jilemnického zámku. Domy pochází z větší části z doby po roce 1788, kdy byl v Jilemnici požár. Název Zvědavá ulička vznikl díky postavení domů – stojí tak, že je každý posunutý o jednu okenní osu blíže do ulice. Ta se tím pádem rychle zužuje a stáčí a lidé, kteří domy obývali tak mohli vidět vše, co se dělo na hlavní třídě. Každý dům má ozdobně pobíjené lomenice – nejvíce zdobené v Krkonoších a Podkrkonoší. Ulička vám nabízí k obdivování i sochu sv. Jana Nepomuckého a ve spodní části uličky roubený Šaldův dům.


 

Tip na výlet

Další zajímavé podkrkonošské chalupy na Jilemnicku najdete například v Poniklé – čp. 41 je hospodářskou usedlostí z roku 1813 s bohatě vyřezávanou lomenicí a pavláčkou. V Horních Štěpanicích – čp. 39 je přízemní roubenou stavbou s kleštinami a dlouhým dřevěným žlabem, v Mrklově najdete štítové průčelí roubené chalupy obrácené do sadu s řadou úlů  na čp. 23, čp. 105 ve Víchové nad Jizerou má čtyřdílnou lomenici a balustrovanou galerii.

Okolí Jilemnice

Mapa: Mapy.cz