/album/fotogalerie-trosky-havarovaneho-letadla-junkers-52/junkers-521-jpg1/
/album/fotogalerie-trosky-havarovaneho-letadla-junkers-52/junkers-522-jpg/
/album/fotogalerie-trosky-havarovaneho-letadla-junkers-52/junkers-523-jpg/
/album/fotogalerie-trosky-havarovaneho-letadla-junkers-52/junkers-524-jpg/

Poloha na mapě

Trosky havarovaného letadla Junkers 52, Krkonoše

Důkaz největší letecké katastrofy v Krkonoších - trosky letadla Junkers 52, které přes 53 let pokrývali úbočí Obřího hřebene, dnes naleznete v Malé Úpě.

Trosky havarovaného letadla Junkers 52

     

Foto: kronika.malaupa.cz

Největší letecká tragédie v Krkonoších

Junkers JU-52/3m g4e, se přezdíval Tante (teta) Ju. Jednalo se o transportní letadlo na střední tratě. Bylo určeno pro trojčlenou posádku, osmnáct cestujících nebo třináct nosítek, zdravotní personál apod. Koncem 2. světové války se tento typ letadla objevil v hlavní roli nejznámějšího leteckého neštěstí v Krkonoších. Letadlo se dostalo do sněhové bouře nad Krkonošemi a narazilo čelně do svahu. Z trosek se podařilo vyprostit šesti zraněným vojákům, které letadlo převáželo. Vydali se na cestu k Růžové hoře. Dva z vojáků podlehly svým zraněním. Po havárii byla vypravena na Sněžku skupina zachránců, ale nepodařilo se jim ve vánici letadlo objevit. Později již byli všichni nalezení mrtví. Trosky letadla se staly především v prvních poválečných letech atrakcí pro turisty.

 

Kde si zbytky letadla můžete prohlédnout?

Zbytky letadla se postupně rozebraly a díky turistům a místním občanům, se postupně Z Obřího hřebene dostaly pomocí transportních sítí ze Sněžky dolů. Dnes si je můžete prohlédnout v Malé Úpě v informačním centru (nejzachovalejší ze tří motorů BMW) a jiné kusy leží u hřbitova rovněž v Malé Úpě. 

 

Informační středisko Malá Úpa
Telefon: + 420 499 891 112
Email: info@malaupa.cz 
 
Otevírací doba
letní a zimní sezóna: 09:00 - 17:00
mimo sezónu: 10:00 - 16:00
 

 

Tip na výlet

Vydejte se z Malé Úpy přímo na vrchol naší nejvyšší hory - Sněžky. Na Sněžce naleznete unikátní nejvýše položenou českou poštovnu a hlavně se Vám naskynte překrásný výhled dolů do údolí...

Okolí Hory Sněžky
zdroj: Mapy.cz