/album/fotogalerie-albericke-jeskyne-a-lomy/albericke-jeskyne1-jpg1/
/album/fotogalerie-albericke-jeskyne-a-lomy/albericke-jeskyne2-jpg/
/album/fotogalerie-albericke-jeskyne-a-lomy/albericke-jeskyne3-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Hrádek Aichelburg

 

Rozhledna na Černé hoře

Albeřické jeskyně a lomy - Albeřice,  Krkonoše

Albeřické jeskyně nejsou pouhými kamennými dutinami, jako většina jeskyň. Je to samostatný biotom - krápníková a v zimě ledová jeskyně.

Albeřické jeskyně a lomy - Albeřice

     

Foto: Mirka Schärfnerová

Nějvětší krasový útvar v Krkonoších

Výzdoba jeskyň, obkloupující průzračné podzemní jezero, je domovem nejen pro vzácné rostliny, ale také útočištěm před zimou pro mnoho druhů netopírů. Albeřické jeskyně najdete na severním okraji obce Albeřice, která leží u Pece pod Sněžkou. Největší krasový útvar v Krkonoších zahrnuje dvě jeskyně s názvy Hornoalbeřická a Krakonošova. V dřívějších dobách se tady těžil vápenec. Hornoalbeřická jeskyně měří na délku přes sto metrů a hlavní chodbou se dojde až k hladině spodní vody. Uvnitř jeskyně spatříte mnoho šikmých komínů. Krakonošova jeskyně je přibližně stejně dlouhá. Albeřické jeskyně mají vzácnou krápníkovou výzdobu a podzemní jezírko o hloubce kolem patnácti metrů.

 

Prohlídky Albeřických jeskynní bohužel nejsou možné.

 

Prohlídky jeskyní

Jeskyně však nejsou přístupné veřejnosti, o podmínkách prohlídky se mohou případní zájemci více dozvědět v informačním centru v obci Horní Maršov. Albeřické lomy jsou domovem vzácných vápnomilných rostlin a živočichů. U Horních Albeřic najdete Bischofův lom, který vznikl v 19. století. Povrchový lom má přes léto teplotu kolem sedmi stupňů Celsia.

 

Kontakt

Informační centrum
Temný Důl 46, 542 26 Horní Maršov 
Telefon a fax 499 874 298, fax 499 874 221. 
E-mail: info@veselyvylet.cz 
 

 

Tip na výlet

Albeřické jeskyně jsou jedny z další nádherných míst východních Krkonoš. V blízkém okolí nenaleznete sice turistické objekty, ale samotné okolí s vyhlídkami je velmi krásné.

zdroj: www.mapy.cz