/album/fotogalerie-zamek-jilemnice/muzeum-jpg/
/album/fotogalerie-zamek-jilemnice/zamek-z-boku-jpg/
/album/fotogalerie-zamek-jilemnice/muzejni-sal06-jpg/
/album/fotogalerie-zamek-jilemnice/pracovna-hrabete-jpg/
/album/fotogalerie-zamek-jilemnice/betlem-jpg/

Poloha na mapě

Zámek Jilemnice, Krkonoše

Nádherný renesanční zámek ze 16. století v Jilemnici určitě stojí za návštěvu. Dnes se tu nachází Krkonošské muzeum s jedinečnou expozicí.

Zámek Jilemnice

     

Foto: Csépe Zsolt

Krkonošské muzeum

Na místě dnešního zámku stávala původně ve 14. století tvrz. Renesanční zámek Jilemnice vznikl v 16. století a za zakladatele se považují Křinečtí z Ronova. V roce 1701 koupil panství od Harantů z Polžic a Bezdružic rod Harrachů. Ti se během let 1714 – 1895 zabývali přestavbou zámku do současné podoby. Majetek jim byl během druhé světové války zkonfiskován a připadl státu, jehož majetkem je i v dnešní době. V zámku dnes najdete Krkonošské muzeum, kde se můžete podívat na tři různé expozice – na historicko-etnografickou, z počátků českého lyžování a díla z konce devatenástého a začátku dvacátého století v Kavánové galerii. Uvnitř si nenechte ujít jedinečný ozvučený Metelkův mechanický betlém z let 1883-1913, sbírky grafiky a map, sbírky zbraní a loveckých trofejí, obsáhlý soubor pohřebních cechovních štítů v České republice, památky na hraběcí rod Harrachů, sbírku betlémů a nejjemnější lněnou přízi na světě. Nevynechejte ani zámecký park, kde rostou vzácné rostliny, keře a stromy a 250 let stará lípa. Do parku se vchází z Kostelní ulice.

 

Prohlídky

Zámek Jilemnice nabízí k prohlížení jeden okruh. Délka prohlídky je 70 až 90 minut.

 

Kudy k  zámku?

Autobusové nádraží je v Jilemnici ve vzdálenosti 500 m od zámku, vlakové nádraží cca 1 km. Zaparkovat můžete zdarma na parkovišti u kostela ve vzdálenosti 100 m a na placeném parkovišti cca 200 m od zámku.

 

 

Provozní doba

  • Červenec – srpen – každý den kromě pondělí od 8 do 17 hodin
  • po zbytek roku denně kromě pondělí od 8 do 16 hodin

 

Vstupné

Dospělí 80,- Kč, děti, studenti a důchodci 40,- Kč; rodinné vstupné 180,- Kč


Kontaktní údaje

Adresa: Krkonošské muzeum, Zámek 75, 51401 Jilemnice
Telefon: +420 481 543 041
Fax: +420 481 543 041

 

Tip na výlet

Po návštěvě zámku nezapomeňte zastavit se v uličce roubených chalup. Nazývá se Zvědavá ulička. Pokud k ní dorazíte, bude hned jasné, proč.
 
zdroj: mapy.cz