/album/fotogalerie-hradek-aichelburg/aichelburg-5-jpg/
/album/fotogalerie-hradek-aichelburg/aichelburg-1-jpg/

Poloha na mapě

Hrádek Aichelburg - Horní Maršov, Krkonoše

Zřícenina romantického lesního hrádku Aichelburg stojí nad Horním Maršovem, v místní části Temný důl. Leží v nadmořské výšce cca 736 m nad řekou Úpou.

Hrádek Aichelburg

     

Nad Temným Dolem

Hrádek vznikl v roce 1863 na panství Bertholda hraběte Aichelburga. Hrabě se postaral o vylepšení životní úrovně poddaných na Maršovsku, proto byl považován za mecenáše východních Krkonoš. Berthold Maria Johann Anton Franz Daniel, hrabě z a na Aichelburgu tragicky zemřel 13. května 1861 a lidé chtěli uctít jeho památku veřejným památníkem. Místo, kde hrádek  Aichelburg stojí, nebylo zrovna pro turisty atraktivní, protože okolí často ohrožovaly laviny a lesní kalamity. Od roku 1901 se hrádek označuje jako zřícenina a po roce 1945 zmizel z map název Aichelburg. Ani přístupový chodník na tom nebyl lépe – byl zničen a nepohodlná cesta moc lidí nepřilákala. S obnovou se začalo v roce 1995 po předchozích průzkumech. Z původní kamenné stavby pokryté dřevěným krovem s šindelovou krytinou zůstala pouze čtyřboká věž a klenutý sklep. V současnosti je hrádek zpřístupněn veřejnosti. Před návštěvou hrádku Aichelburg se zastavte pro klíče v informačních centrech Veselý výlet v Peci pod Sněžkou a v Horním  Maršově – Temném Dole.

 

Jak se dostat ke hradu

Z Horního Maršova – Temného dolu, směrem od penzionu a informačního centra Veselý výlet. Od Temného dolu vede na hrádek Aichelburg značená turistická trasa o délce asi jednoho kilometru.

 

Provozní doba

  • od 8.5. – 2.11.  a od poloviny prosince do Velikonoc - denně od 8,30 do 18 hodin.

 

Vstupné

Nízké vstupné, které se využívá na obnovu hrádku a přilehlé turistické trasy.

 

Kontakt

Tel.: 499 736 130

 

Tip na výlet

Pokud se chcete dostat hlouběji do Krkonoš, doporučujeme navštívit vyhlídkouvou věž v černohorském rašeliništi nebo samotnou rozhlednu na Černé hoře.

zdroj: mapy.cz