/album/a70/img-4535-jpg2/
/album/a70/img-4554-jpg4/
/album/a70/img-4583-jpg2/
/album/a70/na-vrchol-obriho-dolu-jpg1/
/album/a70/roubenka-v-obrim-dole-jpg2/
/album/a70/vyhledy-ze-snezky-jpg6/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Hora Sněžka

 

Obří důl

 

Hrádek Aichelburg

Z Velké Úpy lanovkou na Sněžku, Krkonoše

Zajímavá trasa na Sněžku vede lanovkou z Velké Úpy přes Portášky na horu Sněžku a zpět Obřím dolem do Pece pod Sněžkou a následně do Velké Úpy.

     

Popis trasy

Z Velké Úpy vás lanovka vyveze do stanice Portášovy boudy. Tady nakročíte na žlutou značku a půjdete příjemnou cestou po žluté značce k Růžohorkám. Stojí tu dvě horské chaty - Děčínská bouda a typická horská chata Růžohorky. A právě ta stojí za to, abyste se tu zastavili. Její interiér totiž zdobí rozsáhlá sbírka čarodějnic, jakou jinde neuvidíte. Boudu s prvními loutkami čarodějnic převzal její současný majitel a navázal tak na neobvyklou tradici. Některé čarodějnice vyrobily děti během ozdravných pobytů, další do sbírky přibyly od přátel a hostů a dnes tu těchto pohádkových bytostí můžete napočítat více jak dvě stovky. Z Růžohorek se dáte směrem ke stanici lanovky na Růžové hoře a stále po žluté projdete přes rozcestí Nad Růžovohorským sedlem až na vrchol Sněžky. Pro cestu zpátky zvolte cestu Obřím dolem, kde si můžete prohlédnout důl Kovárna. Veřejnosti byl zpřístupněn v roce 2004 a připomene vám tradici zdejšího hornictví. Důl je otevřen v červenci a v srpnu a pro návštěvu je třeba si zarezervovat vstupenku v IC Veselý výlet v Peci pod Sněžkou (tel. 499 736 130, nebo info@veselyvylet.cz). Na výběr jsou dvě trasy, nenáročná trasa A s hodinovým programem, a náročnější trasa B, která zabere téměř dvě hodiny. Abyste se ke Kovárně dostali, dáte se Obřím dolem po modré značce. Cestou budete míjet zaniklou vodárnu, která byla zdrojem vody pro Sněžku. Dnes je již nefunkční, avšak objekt je volně přístupný. Další zajímavostí Obřího dolu je kaplička z roku 1873, která stojí v místech, kde končí asfaltová cesta. Je volně přístupná a uvnitř se nachází expozice dokumentů, které přibližují lavinové katastrofy, jež se v Obřím dole odehrály. Po modré značce dojdete k rozcestí Pec p. S. – odbočka k lanovce, odkud se dáte dále do Samotné Pece, zde se zastavte v místním Relaxparku, který budete cestou míjet. Následně trasou podél řeky zpět do Velké Úpy.

 

Body trasy

Velká Úpa - Portášovy boudy - Růžohorky - Sněžka - Obří důl - Důl Kovárna - Pec pod Sněžkou - Velká Úpa

 

Délka trasy

Trasa je dlouhá přibližně 15 km z toho 1,5 km je délka lanové dráhy na Portášovy boudy. Trasa je středně náročná se zhruba 5 km dlouhým stoupáním zakončeným výstupem na Sněžku.

Trasa na mapě

zdroj: www.mapy.cz

Další trasy na Sněžku

 

Z Horní Malé Úpy - 15,5 km

Horní Malá Úpa - Pomezní boudy - Soví sedlo - Jelenka - Sněžka - Nad Růžovohorským sedlem - Jelenka - Pod Jelenkou - Horní Malá Úpa

Prohlédněte si celou trasu

 

Z Pece pod Sněžkou lanovkou - 18 km

Pec pod Sněžkou - Růžohorky - Sněžka - Luční bouda - Výrovka - Richtrovy boudy - Chaloupky - Pec pod Sněžkou

Prohlédněte si celou trasu

 

Za Špindlerova Mlýna přes Špindlerovku - 33 km

Špindlerův Mlýn - Špindlerova bouda - Obří sedlo - Sněžka - Luční bouda - Bouda u Bílého Labe - Pod Jeleními boudami - Špindlerův Mlýn

Prohlédněte si celou trasu

 

Z Pece pod Sněžkou Obřím dolem - 12 km

Pec pod Sněžkou - Obří důl - Důl Kovárna - Obří sedlo - Sněžka - Růžohorky - Pec pod Sněžkou

Prohlédněte si celou trasu

 

Všechny turistické trasy na Sněžku