/album/a148/jak-se-certik-stal-pecivalkem-jpg/
/album/a148/jak-se-certik-stal-pecivalkem3-jpg/
/album/a148/jak-se-siji-stromeckum-saty2-jpg/
/album/a148/pohadkovastezka-jpg/
/album/a148/pohadkovastezka2-jpg/
/album/a148/pohadkovastezka3-jpg/

Poloha na mapě

Pohádková stezka Malou Úpou

Vydejte se s dětmi do Malé Úpy, kde se prostřednictvím postaviček spisovatelky Marie Kubátové přenesete do čarovné říše pohádek. Čeká tu na vás Pohádková stezka, která vás seznámí se spisovatelčinou tvorbou a krásnou zdejší přírodou s nádhernými výhledy.

     

O pohádkové stezce

Autorkou projektu je paní Zuzana Semerádová, kterou při čtení Krkonošských pohádek Marie Kubátové napadlo umístit její krásné vyprávění do míst, o kterých spisovatelka psala. S jejím souhlasem tak vznikla překrásná vycházková trasa se stálou expozicí pohádek z Krkonoš, která na čerstvém horském vzduchu malé návštěvníky zabaví a ukáže jim krásu nejvyšších českých hor. Jednotlivá zastavení Pohádkové stezky jsou rozmístěna v lokalitě Horní a Dolní Malé Úpy a každé z desítky zastavení tvoří panel s pohádkou v češtině, angličtině, němčině a polštině.

 

Desatero kouzelných pohádek uprostřed přírody

Trasa začíná na Pomezních Boudách zastavením č. 1 s pohádkou „O sklínkaři a řepné panence“, které je umístěno u Bowling baru Schimmer . Zastavení č. 2  „Jak se čert naučil smolit sudy“ se nachází u posezení s výhledem na Svorovou horu a Sněžku.  Třetí zastavení „O kráse jara a čepci Vápeníku“ na vás čeká na rozcestí před chatou Moravanka. Čtvrté je v Eliščině údolí u malé vodní hráze, kam vás od „trojky“  přivede žlutá značka, po které se dáte zpátky ve směru na Pomezní Boudy, v údolí zabočíte doleva do údolí Černé vody a dojdete do Eliščina údolí. Páté zastavení „Jak se do Krkonoš vloudila bída“, objevíte cestou ke kostelu u bývalého skokanského můstku, kde se ještě v šedesátých letech minulého století připravovala naše reprezentace.  Zastavení č. 6 „Jak se Krakonoš skamarádil s lidmi“ a č. 7 „Jak se čertík stal peciválkem“ leží na cestě okolo Kraví hory. Od šestého se vám otevře výhled na Dlouhý a Lysečinský hřeben a od sedmičky spatříte panoramata od Sněžky k Pomezním Boudám.  K osmému zastavení dojdete kolem chaty Moravanka, šikmo pod Lysečinským hřebenem vzhůru a kromě další pohádky si tu užijete nádherný výhled do dolnomaloúpského údolí a k našim polským sousedům.  Mezi osmým a devátým zastavením je trochu náročnější terén pro rodiny s kočárky, ale překonat jej s trochou snahy a námahy lze. Od devítky „Jak se stromečků šijí šaty“ půjdete po červené značce doprava ke kostelu, u kterého je restaurace a děti si tu mohou navíc zadovádět na dětském hřišti. K poslednímu, desátému zastavení „Proč jsou chaloupky v horách jako malované“ je to od kostela jen pár stovek metrů. Najdete jej u penzionu Permoník, kde si můžete dát něco dobrého a pro děti je tu opět připraveno dětské hřiště.  

 

3 v 1

Celá trasa je dlouhá 17 km a je proto vhodné si ji rozdělit do více částí. Vyzkoušené a osvědčené jsou tři okruhy:

První je dlouhý asi 7 km, představí vám zastavení 1 – 5 a 10 a vede po trase Pomezní Boudy – Spálený Mlýn a nazpět na Pomezky se od kostela v historickém centru obce vrátíte autobusem.

Druhý měří asi 3,5 km, prakticky celý vede po vrstevnici, obsahuje zastavení č. 6 a 7 a prochází od kostela okruhem okolo Kraví hory. Třetí okruh v délce asi 3,5 km vám nabídne trasu od kostela okolo Moravanky na Pacestník se zastaveními č. 8 a 9.

 

Deset ornamentů = jeden Maloúpský pohádkový groš

Děti v průběhu putování stezkou překreslují na papír ornamenty, které se nacházejí na každém zastavení a při správném zakreslení všech deseti stanovišť získají za odměnu Maloúpský pohádkový groš. Brožurku s mapkou a deseti políčky pro překreslení ornamentů zakoupíte za 50,- Kč na Pomezní boudě, chatě Moravanka, Sněženka, Rusalka, Permoník a v informačním centru. Na těchto místech si děti po skončení úkolu také vyzvednou zaslouženou odměnu.

 

Přístup

Autem do Malé Úpy, která je výchozím bodem Pohádkové stezky.

 

Občerstvení

Pomezní boudy, Malá Úpa restaurace U Kostela, chata Moravanka, restaurace Rusalka, restaurace Sokolí boudy, penzion Permoník.

 

Vstupné

Volné

 

Provozní doba

S ohledem na roční období a dle aktuálního stavu počasí.

 

Parkování

Parkoviště SkiMU Sport Centrum Malá Úpa


Kontakt

Infocentrum Malá Úpa

Tel.: +420 499 891 112, +420 603 264 422

www.pohadkova-stezka.cz

 

TIP NA VÝLET

Od kostela v Malé Úpě se můžete vydat po žluté značce na vyhlídku Rottrovy Domky. Upravená vyhlídka s lavičkami a panoramatickou mapkou se nachází v blízkosti lyžařského vleku. Nabídne vám okouzlující výhled na hlavní krkonošský hřeben se Sněžkou. Cesta jedním směrem vám zabere slabých dvacet minut.

zdroj: www.mapy.cz