/album/fotogalerie-spindleruv-mlyn-lucni-bouda/spindleruv-mlyn-jpg/

Poloha na mapě

Špindlerův Mlýn - Luční bouda

Tato běžkařská trasa vede jednou z nejhezčích částí Krkonoš. Začátek trasy je u Špindlerovy boudy, pokračuje Stříbrným návrším na Luční boudu a přes Klínové boudy se vrací zpět do Špindlerova Mlýna.

     

Foto: Jiří Radouš

Popis trasy

Začátek hezkého výletu lze začít na hlavním parkovišti ve Špindlerově Mlýně, je to místo kde pravidelně staví linka skibusu na Špindlerovu boudu a je to příjemná možnost jak se nechat dopravit 8 km nahoru na hřebeny. Trasa začíná u rozcestníku Špindlerova bouda. Cesta vede od boudy po červené značně strmým stoupáním okolo Malého Šišáku. Pří pěkném počasí se naskýtá krásný pohled na polskou stranu Krkonoš. Z důvodu častého namrznutí této cesty je zapotřebí větší opatrnosti. Po jednom a půl kilometrovém stoupání cesta odbočuje z červené trasy, která vede do Polska na neznačenou cestu na Čertovo a Stříbrné návrší. Tato trasa je v zimě značena tyčemi. Opět zde bude zhruba jeden a půlkilometrové stoupání po kterém přijde příjemný stejně dlouhý sjezd k Luční boudě, což je ideální místo k odpočinku před další jízdou.

 

 Po odpočinku přijde znovu celkem velké stoupání k Mohyle obětem hor. Po tomto stoupání přijde prudký sjezd k Výrovce, trasa dále pokračuje k Chalupě na rozcestí. Při této jízdě k Chalupě je možné obdivovat krásné panorama Krkonoš s nejvyšší horou Sněžkou. Od Chalupy na rozcestí přijde sice náročnější, ale za to krátký sjezd ke Klínovým boudám. Dále cesta pokračuje z rozcestí Klínovka hezkou trasou po zelené značce vedoucí po vrstevnici s mírným klesáním až k boudě Na Pláni. Trasa vede upravenou stopou v hezkém prostředí lesa. Na Pláních je možnost vybrat si z několika možností jak zakončit cestu a to podle zbývajících sil a zkušeností. 

 

První z možností je spíše pro zkušené běžkaře a je to možnost sjet zpět do areálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně po sjezdovce. Druhá možnost pro ty co už nemají dostatek sil je nechat se svézt čtyřsedačkovou lanovkou. Třetí možnost je opět pro zkušené běžkaře, kteří mají ještě dostatek sil a chtějí si užít trochu dobrodružství. Pro ně trasa pokračuje sjezdem po zelené značce Na Hromovku a poté k dolní stanici lanovky. Při této volbě chce dbát zvýšené opatrnosti, protože v úzkém lesním korytě je značně strmá a pokud je povrch zledovatělý dost špatně se brzdí. A poslední čtvrtá možnost je bezpečnější, ale o něco delší. Vede po modré značce na rozcestí Nad Krásnou plání, kde odbočuje na žlutou stezku vedoucí na Hromovku a poté do Svatého Petra.  

 

Body tratě

Špindlerová bouda - Malý Šišák - Čertovo a Stříbrné návrší - Luční bouda - Mohyla obětem hor - Výrovka - Chalupa na rozcestí - Klínové boudy - bouda Na Pláni - Svatý Petr

 

Náročnost

Středně náročná trasa

 

Celková délka

Od Špindlerovy boudy na Pláně je trasa dlouhá 13,5 km. Sjezd po sjezdovce je dlouhý 1,5 km. Po žluté trase se trasa prodlouží o 7,5 km a po zelené o cca 5 km.

 

zdroj: mapy.cz