/album/fotogalerie-okoli-harrachova/okoli-harrachova-jpg1/

Poloha na mapě

Okolí Harrachova

Běžkařská trasa v okolí Harrachova patří mezi oblíbené trasy, kterou zvládnou i rekreační běžkaři. Trasa vede krásnými částmi západních Krkonoš a naskýtá úžasné výhledy.

Okolí Harrachova

     

Popis trasy

To, co bude cestou nastoupáno, bude odměněno báječným sjezdem okolo řeky Mumlavy. Začátkem výletu je horské město Harrachov, ze kterého se vyjede lanovkou na Čertovu horu. Z tohoto místa začíná trasa rychlejším sjezdem s 1021 m vysoké hory po modré značce k Janově skále. Dále pokračuje střídavým stoupáním a klesáním k rozcestí na Ručičkách. Zde je možnost vychutnat si krásný výhled na pláně nad Rokytnicí. Poté cesta vede stoupáním do strmějšího kopce po zelené značce až k chatě Dvoračky. Na chatě je možné si odpočinout a občerstvit se před další jízdou, která pokračuje nejdrsnějším úsekem cesty a to takřka dvou kilometrovým stoupáním pod Sedlem Lysé hory. Při příznivém počasí se naskýtá úžasný výhled na Kozelský hřeben a na stranu kde se nachází Špindlerův Mlýn. Odpočinout si lze U Růženčiny zahrádky a pokochat se krásným pohledem na Harrachovskou část hor. Poté přijde ještě slabé stoupání na Pančavskou louku, odkud lze dohlédnout na Labskou boudu, která se nachází v dolíku. 

 

Trasa ale pokračuje  po hřebenu na Labskou louku. Pro ty co mají ještě dostatek sil je možné si cestu prodloužit na Pramen Labe a Českou budku a poté na Voseckou, ale bývá to horší cesta. Ty co už tolik sil nemají vede cesta sjezdem po zelené značce k Vosecké boudě. Zde je možné si opět odpočinout a nabrat síly. Od Vosecké boudy pokračuje trasa ostrým sjezdem ke Krakonošově snídani a dále vede příjemných 6 km krásně upravenou tratí okolo řeky Mumlavy. Na této cestě je možné udělat si zastávku u Mumlavských vodopádů, které se nachází zhruba jeden kilometr nad Harrachovem u Mumlavské boudy.    

 

Body trasy

Harrachov - Čertova hora - Janova skála - rozcestí na Ručičkách - chata Dvoračky - U Růženčiny zahrádky - Pančavská louka - Labská louka - Vosecká bouda - Krakonošova snídaně - Mumlavské vodopády - Mumlavská bouda

 

Náročnost

Středně náročná trasa. Nedoporučuje se jet za špatného počasí a silného větru. Případnou komunikaci s horskou službou komplikuje to, že na hřebenech hor nefunguje moc dobře signál mobilních telefonů.

 

Celková délka

cca 20 km

 

zdroj: mapy.cz