Z Malé Úpy Lvím dolem pod Starou horu

Trasa je vhodná pro zdatnější cyklisty a kromě jiných krásných míst vám představí Lví Důl, který dlouhou dobu nebyl přístupný, neboť sloužil jako jelení rezervace.

     

Popis trasy

U kostela v Malé Úpě najedete na trasu K24, se kterou souběžně vede Pohádková cesta, jejíž jednotlivá zastavení tvoří texty pohádek spisovatelky Marie Kubátové. Minete rodinný penzion Permoník a přilehlé sjezdovky, restauraci Rusalka a dojedete na rozcestí Spálený Mlýn. Rozcestník se nachází na břehu řeky Úpy na okraji parkoviště a vedou odtud značené turistické cesty do Dolní Malé Úpy, Velké Úpy, na Portášky, Růžohorky, do Pece pod Sněžkou, na Starou horu, do Horního Maršova a na Pomezní Boudy. Tady se dáte vpravo a kolem Niklova vrchu dojedete k Žacléřským boudám, kde se cesta stáčí k Doubravovu vodopádu a trasou K25 těsně míjí z druhé strany Niklův vrch. Projedete kolem Jelení hory (1172 m.), u které si můžete z vyhlídkového místa dopřát pěkný výhled.

 

Malý ráj na zemi, Lví důl

Nyní vás bude čekat průjezd Lvím dolem, který je považován za jedno z nejhezčích a zároveň méně známých míst Krkonoš. Sedm kilometrů dlouhé údolí v objetí svahů Růžové a Jelení hory lemují zaoblené kopce Rennerovy a Jelení hory a uzávěr tvoří hřeben se Svorovou horou, vypínající se do výšky více jak 1400 m. Krásný kout země, připomínající ráj na zemi, vás překvapí svou malebností a chaloupkami jako z pohádky, vybudovanými v duchu lidové architektury východních Krkonoš. Jsou to známé Šímovy chalupy, mezi kterými je i rarita v podobě chaloupky se seníkovým vikýřem, kterých je na celém světě jen několik.

Pochutnejte si ve Spáleném Mlýnu

Z nejvyššího bodu Lvího Dolu se trasa vrací zpátky ke Spálenému Mlýnu. Na místě kdysi vyhlášeného klapáče východních Krkonoš dnes stojí horský hotel. Místo se proslavilo pobytem císaře Josefa II. při jeho inspekční cestě v roce 1779. V hotelové restauraci na vás čeká nejedna specialita, a tak tu můžete před posledním úsekem výletu doplnit ztracenou energii. Od Spáleného Mlýna cesta pokračuje k rozcestí Nad Krakonošovým údolím k Emmině cestě, odkud budete trasou K25, kterou kopíruje zelená turistická značka, pokračovat kolem Staré hory (896 m) k rozcestí Pod Starou horou. Tady se můžete napojit na cyklotrasu KRNAP č. 26 a pokračovat přes Horní Maršov a Antonínovo údolí k Retroparku Sejfy, kde si po túře můžete odpočinout na velmi hezkém přírodním koupališti.

 

Trasa: 

Malá Úpa – Žacléřské boudy – Niklův vrch – Lví Důl – Spálený Mlýn – Emmina cesta – Pod Starou horou

 

Náročnost: 

těžká

 

Délka: 

21 km

 

zdroj: www.mapy.cz