/album/a121/divciamuzske-jpg/
/album/a121/divcikameny-jpg/
/album/a121/divcikameny2-jpg/
/album/a121/divcikameny3-jpg/
/album/a121/muzskekameny-jpg/
/album/a121/vyhled-divci-kameny-jpg/

Poloha na mapě

Mužské a dívčí kameny - Krkonoše

Na hřebenové cestě při česko-polské hranici leží dvě skalní vyhlídky - Dívčí a Mužské kameny. Obě poskytují krásný výhled do krajiny Čech i Polska a jsou častou zastávkou turistických tras.
muzske_kameny
 
     

O kamenech

Vrchol Dívčích kamenů leží v nadmořské výšce 1414 m. Tvoří je výrazná žulová skaliska se suťovými a balvanovými poli. Pověst praví, že pojmenovány byly podle mladé pastýřky, která nedaleko odtud zahynula. Mužské kameny (1417 m n. m.) vznikly jako protějšek Dívčích kamenů. Vrcholy ojedinělého tvaru vytváří zajímavou kulisu kraje a z vyhlídek je pěkný daleký výhled. Na polské straně lze mimo jiné spatřit i zajímavý přírodní útvar Slaskie kamienie.

 

Přístupnost

Přístup vede po hřebenové červené turistické cestě.

divci_kamenymuzske_kameny 

 

Občerstvení

Vrbatova a Labská bouda. Doporučujeme vzít si na cestu drobné občerstvení a zejména nápoje.

 

Vstupné a provozní doba

Celoročně volně přístupné

 

Parkování

Parkoviště Horní Mísečky

 

TIP NA VÝLET

K vyhlídkám se můžete vypravit přímo, nebo cestu spojit s poznáním několika dalších zajímavých míst v okolí. Pěkná oblíbená trasa začíná na Zlatém návrší u Vrbatovy boudy, u které je i konečná stanice kyvadlové autobusové dopravy z Horních Míseček. Cesta vede po červené značce k návrší mezi Vrbatovou boudou a Harrachovskými kameny. Stojí zde pomník lyžaře Bohumila Hanče, který spolu s přítelem Václavem Vrbatou tragicky zahynul o Velikonocích roku 1913 při mezinárodním závodě v běhu na lyžích. Důvodem byla extrémní změna počasí, na kterou nebyli závodníci připraveni. Odtud cesta pokračuje přes Ambrožovu vyhlídku, odkud se otevírá pohled, jemuž dominuje Labský důl, Luční a Studniční hora, Medvědín a Zlaté návrší. Dál vede k Labské boudě a od zdejšího rozcestí po žluté ke Sněžným jamám, které leží na polské straně Krkonoš. Tam se trasa napojuje na hřebenovou cestu Česko-polského přátelství a dovede vás k Mužským a Dívčím kamenům. Poté můžete pokračovat nad vyhořelou Petrovu boudu, sejít po žluté přes Davidovy boudy k Dívčím lávkám a po modré k dolní stanici lanovky, odkud vyjedete na Medvědín, a pěšky po žluté značce a později po červené dojdete do Horních Míseček.

zdroj: www.mapy.cz