/album/a55/img-2454-jpg/
/album/a55/img-2472a-jpg/
/album/a55/img-2479a-jpg/
/album/a55/pb040031-jpg/
/album/a55/p7050091-jpg/
/album/a55/p7050051-jpg/

Poloha na mapě

Muzeum bratří Čapků, Malé Svatoňovice - Krkonoše

Malebná obec Malé Svatoňovice, lidově nazývaná Studánka, se nachází ve východních Čechách. Leží mezi Trutnovem a Náchodem v područí Jestřebích hor, které spisovatel Karel Čapek zasadil do knihy Devatero pohádek. Jméno obce je již tradičně spojováno s oběma bratry, Karlem i Josefem Čapkovými, jejich životu a tvorbě je věnována muzejní expozice umístěná v rodném domě Čapkových.

     

Dvě patra pro dva bratry

Muzeum bylo založeno v roce 1946. Impulsem k jeho vzniku byla zdejší výstava o životě a díle obou bratří, konaná u příležitosti návštěvy prezidenta Eduarda Beneše v Malých Svatoňovicích. Prezentovala Karla Čapka, spisovatele, novináře, dramatika, překladatele a fotografa, a jeho bratra Josefa, který byl významným malířem, spisovatelem, grafikem a knižním ilustrátorem. Trvalým místem expozice se posléze stal rodný dům Čapků na zdejším náměstí.

Expozice v prvním patře je věnována Karlu Čapkovi. Představuje jeho publikační i novinářskou činnost, dává nahlédnout do ukázek rukopisů, osobní korespondence a rodinných fotografií. Na nich jej můžete spatřit například s jeho ženou Olgou Scheinpflugovou či novinářem Ferdinandem Peroutkou. Dobové dokumenty a fotografie ve vitrínách připomínají také jeho významná známá díla, Věc Makropulos a Krakatit. Neméně zajímavé jsou i vystavené originální kresby z cestopisů.

Ve druhém patře je instalován průřez dílem Josefa Čapka. Expozice zahrnuje soubor dvaceti olejomaleb, kresby i grafiky. Spatřit můžete například obrazy z cyklu Oheň a Touha, které odráží Čapkův protest proti důsledkům mnichovského diktátu z roku 1938. Mezi dalšími vystavenými exponáty jsou díla dokumentujícího jeho literární tvorbu a život do doby zatčení nacisty 1. září 1939.


Poznejte rodiště bratrů Čapkových

Malé Svatoňovice jsou však zajímavé nejen muzeem bratří Čapků, ale i svou historií. Kdysi bývaly vyhlášeným poutním místem a dodnes je dominantou obce poutní kostel Panny Marie Sedmiradostné. Nedaleko něho vznikl v letech 1891 až 1893 lesopark, tzv. Mariánský sad, ve kterém stojí sedm kapliček a křížovou cestu lemuje čtrnáct křížů. Blízkou studánku provází pověsti o zázračné schopnosti uzdravovat nemocné. V roce 1832 byl v Malých Svatoňovicích postaven dům s vodoléčebnými lázněmi, ve kterých byl zdejší pramen využíván k léčbě různých neduhů. V okolí obce se po dlouhou dobu těžilo také uhlí. Dnes jeho hornickou historii připomínají naučné stezky, vedoucí po hornických památkách.

 

Otevírací doba muzea

Květen – září

pondělí: zavřeno

úterý – neděle: 9.00 – 12.00 a 12.30 – 16.00 hod.

 

Říjen - duben

sobota - pondělí: zavřeno

úterý - pátek: 9:00 - 12:00 a 12:30 - 16:00 hod.

 

Vstupné

Dospělí: 35,- Kč
Děti, studenti, důchodci, ZTP: 20,- Kč

Děti do 6 let, držitelé průkazů AMG, pracovníci NPÚ, členové ICOMOS, po předložení platného průkazu: zdarma

 

Kontakt

Muzeum bratří Čapků, Nám. K. Čapka 147, 542 34 Malé Svatoňovice

tel. +420 499 886 295

web: https://www.malesvatonovice.cz/muzeum/

Tip na výlet

Ten, kdo navštíví tuto obec, si většinou nenechá ujít výstup do Jestřebích hor, kde se ve výšce 739 m n. m. vypíná rozhledna Žaltman s krásným dalekým výhledem. Od muzea bratří Čapků v Malých Svatoňovicích se na rozhlednu Žaltman vydejte po modré turistické značce podél Mariánského potoka. Cestou budete míjet bývalý nedokončený důl Kateřina a po necelých dvou kilometrech dojtede na rozcestník Panská cesta. Zde odbočte na zeleně značenou turistickou trasu, jděte kolem přístřešku Bílý kůl a po půl kilometru dojdete k samotné rozhledně.

zdroj: mapy.cz

Dékla trasy: 2,5 km

Stoupání na trase: 320 m