/album/fotogalerie-rozhledna-zaltman-/rozhledna-zaltman-od-obce-male-svatonovice-jpg/
/album/fotogalerie-rozhledna-zaltman-/zaltman13-jpg/
/album/fotogalerie-rozhledna-zaltman-/zaltman7-jpg/

Poloha na mapě

Rozhledna Žaltman

Rozhlednu Žaltman najdete nedaleko Malých Svatoňovic v Jestřebích horách v okrese Trutnov. Železná konstrukce s točitými schody byla postavena v nadmořské výšce 739 m.

Nová rozhledna od roku 2020

Na nejvyšším vrcholu Jestřebích hor – Žaltmanu (740 m) byla v roce 1967 svépomoci členy TJ Sokol Malé Svatoňovice postavena 12 m vysoká kovová rozhledna. Ta byla po 52 letech provozu z důvodu nedostatečného výhledu v roce 2019 demontována a v roce 2020 i za pomoci veřejné sbírky byla postavena Obcí Malé Svatoňovice nová 22 m vysoká kovová rozhledna se 4 vyhlídkovými plošinami s celkem 120 schody. 

 

Báječné výhledy do okolí

Mimo to jsou vidět  Krkonoše, Broumovská vrchovina s Ostašem, Javoří hory i Adršpašsko - teplické skály, Vraní hory v Polsku, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičina, Kumburk a Trosky. Na východní straně jsou dále vidět Stolové hory v sousedním Polsku - Bor a Hejšovina, na jižní straně je vidět přehrada Rozkoš až do oblasti u Hradce Králové.

 

Provozní doba

volně přístupná

 

Vstupné

zdarma

 

Jak se tam dostat

Na výběr máte hned několik lesních turistických tras z mnoha směrů - Trutnov, Adršpach, Rtyně v Pokrkonoších.

Tip na výlet

Chcete-li navštívit rozhlednu Žaltman, naplánujte s výlet ze železniční zastávky Rtyně v Podrkonoší a vydejte se směrem na hřeben Jestřebích hor po turistkých trasám - žluté, zelené a nakonec červené až  dojdete k železniční stanici Trutnov. Trasa měří 15 km. 

Zdroj: Mapy.cz