/album/a19/paseky-nad-jizerou-makov-jpg/
/album/a19/paseky-nad-jizerou-havirna-jpg/
/album/a19/paseky-nad-jizerou-jpg2/

Poloha na mapě

Paseky nad Jizerou

Paseky nad Jizerou se nachází na rozhraní Krkonošského národního parku a chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Obec leží na pravé straně Jizerského dolu, nad kterým se tyčí vrch Kapradník a Hromovka.

zdroj: z archivu obce Paseky nad Jizerou

 

     

Paseky nad Jizerou, minulost i současnost

Obec byla pravděpodobně založena v 16. století, ačkoliv historické prameny ji zmiňují až v roce 1654. V té době byly v části obce Makov skelné hutě a na Havírně se dolovalo stříbro.
V chaloupkách v údolí i na stráních v minulosti žilo i více jak 1700 stálých obyvatel, avšak po válce došlo k vylidnění. Život místu vdechl v novodobých dějinách až příliv rekreantů, kteří stávající objekty proměnili na rekreační obydlí. V sedmdesátých letech byla obec připojena k Rokytnici nad Jizerou, od roku 1990 tvoří opět samostatný celek. Dnes jsou Paseky nad Jizerou celoročně hojně vyhledávaným turistickým místem.
 

Poznejte kraj zapadlých vlastenců

Obec tvoří část Makov, Hořensko a Havírna. Makov je její nejníže položenou částí. Ve  středu obce se nachází Kostel sv. Václava se vzácným oltářem, a Památník zapadlých vlastenců, který je umístěn v budově bývalé fary. Expozice je věnována výrazné osobnosti zdejšího kantora, písmáka a houslaře Věnceslava Metelky, který byl duchovní vůdčí osobností obce. Jeho zápisky se staly podkladem románu Zapadlí vlastenci spisovatele K. V. Raise, kterému je v památníku také věnována pozornost. Zvláštní místo zaujímá expozice nazvaná Krkonošská houslařská škola. Věnceslava Metelku připomíná i pomník na zdejším hřbitově. Středem obce vede cesta zvaná Buďárka, která míří do vysoko položeného Hořenska. Chalupy a domky jsou tu po jednom rozesety ve stráních a skupinky stavení, která stojí pohromadě, nesou zvláštní názvy – např. Na Vršku, Pasíčka, Vystrkov, Ve Skalí. Vyhlášené místo U Spálené hájenky nabízí pěkný výhled na Krkonoše s nejvyšší horou Sněžkou. Třetí část obce, Havírna, je typickou horskou osadou, která se rozprostírá ve svahu a některé z domků vykukují ze stráně Hromovky. V místě nazývaném Na Kopci můžete spatřit kapličku Nejsvětější trojice.
 

Paseky nad Jizerou – ráj lyžařů

Paseky nad Jizerou se v zimě mění ve vyhledávané lyžařské středisko. Nachází se zde pět lyžařských vleků, lyžařská škola, půjčovna lyžařského vybavení a několik možností rychlého občerstvení. Od horní stanice vleků vedou běžkařské trasy, mířící k Bílé skále a k rozhledně s dívčím jménem Štěpánka. Zkušení běžkaři se mohou napojit na tratě bílé stopy procházející Jizerskými horami i na Krkonošskou cestu. Pro ty méně zdatné jsou připraveny kratší upravené trasy, které vedou přímo centrem obce.
 

Přístup

Autem po silnici I. třídy č. 14 od Jablonce nad Nisou, směr Lučany nad Nisou-Smržovka-Desná, kde odbočíte na silnici směrem Příchovice - Paseky nad Jizerou. Do Pasek jezdí autobusová linka z Rokytnice nad Jizerou.
 

Občerstvení

V Pasekách je řada možností dobrého občerstvení. Navštívit můžete např. restauraci Na Buďárce s domácí kuchyní, stylovou horskou chatu Na Perlíčku či restauraci na Hermíně.
 

Parkování

Rozlehlá parkoviště P1 – P4 se rozkládají na několika místech u Ski areálu.
 

Kontakt

E-mail: obec@paseky.cz
 www.paseky.cz
 

Tip na výlet

Vydejte se kolem chaty Hvězda k rozhledně Štěpánka. Cesta vede dolů prudkým kopcem kolem hřbitova, kde si můžete prohlédnout pomník V. Metelky, a míří ke křižovatce turistických cest. Nakročíte vlevo po modré TZ, na cestu nazývanou Planýrka. Ta vás přivede na Havírnu. Odtud půjdete po pohodlné lesní cestě při pravém břehu řeky Jizery až k mostu u křižovatky Na Mýtě. Sejdete po silnici vlevo do Dolního Kořenova. Při stoupání pak minete chatu Hvězda a následně dojdete ke Štěpánce, která vás odmění krásným výhledem.

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění