/album/fotogalerie-jilemnice/letecke-1173-jpg/
/album/fotogalerie-jilemnice/letecke-1193-jpg/
/album/fotogalerie-jilemnice/mesto-a-okoli-608-jpg/
/album/fotogalerie-jilemnice/radnice-namesti-561-jpg/
/album/fotogalerie-jilemnice/radnice-namesti-567-jpg/
/album/fotogalerie-jilemnice/radnice-namesti-574-jpg/

Poloha na mapě

Jilemnice - Krkonoše

Město Jilemnice leží v západním podhůří Krkonoš a zdejší kopcovitá krajina je již dlouho vyhledávaným cílem turistů a sportovců.

Jilemnice

     

Základní informace

Jilemnice vznikla na začátku 14. století, k většímu rozmachu města došlo od roku 1492, v tomto čase si Valdštějnové panství i město rozdělili. Špatné období nastalo od roku 1634, kdy bylo město vypáleno Švédy. Obrat k lepšímu nastal až roku 1701, kdy se stává majitelem rod Harrachů. Začalo se rozvíjet sklářství, plátenictví, zpracování lnu. Zároveň se zvyšoval cestovní ruch. Během první poloviny 19. století plátenictví pozvolna ustávalo a do popředí se dostala tovární velkovýroba.
 

V Jilemnici najdete několik zajímavých památek, mezi které náleží zámek rodu Harrachů, kde v současnosti sídlí Krkonošské muzeum se svými expozicemi. Zajímavá je radnice s opakovacími hodinami – každou čtvrthodinu se z věže vysoké 30m rozezní cimbály a za den odbijí 1020 úderů. Na jilemnickém náměstí je k vidění kašna z roku 1836 a sousoší sv. Barbory, Panny Marie, Máří Magdaleny a sousoší sv. Kříže. V Jilemnici nezapomeňte navštívit Zvědavou uličku a některou z kaplí nebo kostel.

 

Sportovní město 

Jilemnice jsou známé svým sportovním založením. Dokazují to okolní  běžecké trasy            nebo samotný lyžařský skiareál. Celoročně lze využít jilemnický vnitřní plavecký bazén, v létě pak tu dominuje cyklistika. Nelze opomenout ani tenisové kurty nebo báječnou jízdu na koni.
 

Tip na výlet

Výlet za poznáním můžete uskutečnit už v samotné Jilemnici na naučné stezce. Určitě nevynechejte slavnou Bucharovu cestu značenou červeně, která vás povede až k rozhledně Přední Žalý. Doporučujeme se zastvit také v Horní Branné. Nachází se tu  hrobka sv. Kříže rodiny Harrachů nebo krásný zámek.

zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění