/album/a17/jestrabi-v-krkonosich-krizlice-z-ptaciho-pohledu-jpg/
/album/a17/jestrabi-v-krkonosich-kostel-jpg/
/album/a17/jestrabi-v-krkonosich-jpg/

Poloha na mapě

Jestřabí v Krkonoších

Malá, až vzácně klidná podhorská obec Jestřabí v Krkonoších leží v krásné krajině západních Krkonoš. Rozkládá se v kopcovitém terénu, který jí dává specifický ráz. Turisté sem míří zejména za vzácným klidem.

 

     

Krásné výhledy i památky

Jestřabí v Krkonoších se skládá ze tří kdysi samostatných obcí – Jestřabí, Křížlice a Roudnice. Nejprve bylo v roce 1960 sloučeno Jestřabí s Roudnicí, o deset let později přibyla obec Křížlice. Dnes tyto obce tvoří jednolitý celek a každá ze tří částí má své zajímavosti. V Jestřábí, které se rozkládá v jižním svahu vrchu Kobyla, to jsou zejména krásné výhledy z dnes minimálně využívaného polního letiště, odkud je možné spatřit například Bezděz, Trosky či Ještěd. Křížlice ukrývají krásný dochovaný Mikoláškův mlýn, který je unikátní po architektonické i technologické stránce. Navíc tu můžete vidět i katolický a evangelický kostel. Roudnice, která je nejmenší ze všech tří částí, zase nabízí pěkný pohled na Zlaté návrší, Kotel a řadu dalších pěkných míst v okolí. Od jara do podzimu je Jestřabí rájem milovníků turistiky i cykloturistiky, na které v jeho okolí čeká několik značených tras. Okolní lesy jsou vyhlášené bohatým výskytem hub. V zimě se obec mění ve vyhledávané místo příznivců lyžování. K dispozici je lyžařský vlek „Na Střáňce. Zdejší sjezdová trať je středně náročná a svou šířkou a sklonem je vhodná i pro méně zkušené lyžaře a rodiny s dětmi. Komu by tento vlek nestačil, může zamířit za většími vleky do nedaleké obce Poniklá či do Vítkovic. Okolí Jestřabí je protkáno několika kilometry běžeckých stop, takže na své si tu přijdou i milovníci bílé stopy. 
 

Přístup

Z Prahy po rychlostní silnici R10 směrem na Mladou Boleslav a Liberec, v Turnově odbočka na silnici č. 10, směr Železný Brod.
 

Občerstvení

V Jestřabí v Krakonošově hospodě a v restauraci penzionu Kamarád, v Křížlicích v restauraci Pod javorem.
 

Parkování

Parkoviště při hlavní silnici, nedaleko penzionu Kamarád.
 

Kontakt

Obecní úřad Jestřabí v Krkonoších, Roudnice 42, 514 01 Jilemnice.
Tel.: +420 481 582 729
Email: obec@jestrabivkrk.cz
www.jestrabivkrk.cz

 

Tip na výlet

Vydejte se za krásnými výhledy na rozhlednu Přední Žalý. Pěší trasa je dlouhá asi deset kilometrů. Vede přes Horní Vítkovice a Vítkovice k rozcestí Na Starém mlýně a poté k rozcestí Rovinka. Odtud vás červená značka přivede k odbočce na rozhlednu, ke které patří i horská bouda s příjemným občerstvením a posezením u kachlových kamen.

zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění