Vydejte se s námi za Krkonošskými pohádkami Marie Kubátové

Sníh již pomalu mizí i z nižších partií Krkonoš, a tak opět nastává čas pro pěší turistiku i pro cyklisty. Zejména pro děti jsou lákavé trasy, kde najdou nějaká překvapení, a jedna z nich se nachází v Malé Úpě.

       

Za pohádkami Marie Kubátové

Putování Malou Úpou za Krkonošskými pohádkami Marie Kubátové vede nádhernou horskou   krajinou  a je na něm 10 zastavení. Děti zde naleznou pohádkové postavičky vyřezané ze dřeva a rodiče jim mohou přečíst pohádky umístěné na dřevěných stojanech, ty jsou přeloženy i do angličtiny, němčiny a polštiny.

Jsou zde také dřevěné houpačky, prolézačky a lavičky. Začátek pohádkové poutě je na Pomezních Boudách, kde můžete nechat svůj vůz na parkovišti. Jezdí sem také autobusová linka.

Zastavte se nejdříve u zdejšího informačního centra a kupte si za pár korun brožurku s mapkou a s deseti políčky pro zakreslení obrázků. Ty se nacházejí na každém zastavení, dětem pak dejte za úkol obrázek najít a nakreslit jej do brožurky. Pokud se jim podaří správně zakreslit všechna stanoviště,  získají po návratu  Maloúpský groš.


Na trasách najdete deset zastavení   

První zastavení s pohádkou O sklínkaři a řepné panence je u Bowling baru Schimmer. Pak se vydejte tzv. běžeckou trasou nad Novými Domky, kde  určitě narazíte na druhé zastavení s pohádkou Jak se čert naučil smolit sudy.

Putování vám umožní krásné vyhlídky na Sněžku,   Svorovou horu, Lysečinský hřeben a jiná krkonošská panoramata. Následují další zastavení, například u chaty Moravanka kde na vás čeká pohádka O kráse jara a čepci Vápeníku.

Čtvrté zastavení najdete, pokud se vydáte po žluté turistické značce směřující zpět na Pomezní Boudy a následně údolím Černé vody do Eliščina údolí, kde vás zaujme u malé vodní hráze nejen další pohádkový panel, ale také informace o této lokalitě.

 

Cestou spatříte i polské Krkonoše

Jak se do Krkonoš vloudila bída, je název páté pohádky, kterou najdete cestou ke kostelu sv. Petra a Pavla u bývalého skokanského můstku.

Následují další zastavení a další pohádky Marie Kubátové:  Kde se vzalo v horách vodníkovo řemeslo, Jak se Krakonoš skamarádil s lidmi, Jak se čertík stal peciválkem, O homolkách, hořčáku a sojčím pírku, Jak se šijí stromečkům šaty a Proč jsou chaloupky v horách jako malované.

Pokud se vydáte po doporučených trasách, spatříte nejen malebné údolí Dolní Malé Úpy, ale například na Pacestníku se vám naskytne pohled na polskou stranu Krkonoš a  jezero Bukovka.  Jedna z cest vede také od kostela okolo Kraví Hory.


Je na vás, kterou cestou se vydáte

Na výběr máte tři trasy a je jen na vás, kterou si zvolíte.  První, sedm kilometrů dlouhý,  okruh vede z Pomezních Bud do Spáleného Mlýna, odkud se můžete vrátit na Pomezní Boudy autobusem.

Druhý okruh (3,5 km) vede od kostela okolo Kraví hory. Třetí pohádková  cesta (5 km) míří od kostela okolo Moravanky na Pacestník a Cestník. Zpáteční cestu doporučujeme po červené TZ  ke kostelu.  Možností je několik a záleží na vaší kondici a věku vašich dětí, některé trasy lze absolvovat i s kočárky.

Doporučujeme se raději předem seznámit s celou trasou na www.pohadkova-stezka.cz. Dětem se určitě putování bude líbit a o občerstvení nouzi mít rozhodně nebudete. Cestou narazíte na několik horských bud s vyhlášenou kuchyní.

Možnosti ubytování v okolí

Hotel Pražská bouda

Apartmány Doulík

SKiMU Apartmány

Penzion Chata Smetánka

Cena od: 560 Kč Cena od: 375 Kč Cena od: 315 Kč Cena od: 600 Kč

Všechna ubytování v Peci pod Sněžkou

Přečtěte si další tipy na výlety

Procházka z Černé Hory

Procházka z Černé hory pro seniory a rodiny s dětmi

Tipy na výlety | Janské Lázně

Jedním z nejnavštěvovanějších míst a center zimní i letní turistiky východních Krkonoš je Černá hora. Tyčí se nad lázeňským městem Janské Lázně a   vede na ni moderní osmimístná kabinková lanová dráha Černohorský express.

Užijte si bezva výlet z Pecky na Krkonošskou vyhlídku

Tipy na výlety | Pecka

Výlet, který vám doporučíme, zvládnou rodiče s dětmi i senioři. Užijí si jej malí i velcí, protože kromě prohlídky hradu Pecka se také projdete krásnou podkrkonošskou krajinou až na úžasnou Krkonošskou vyhlídku.

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění