Cesta po stopách hraběte Jana Františka Nepomuka Harracha

Turistická trasa, která vede částečně kolem řeky Labe, se nazývá po svém zřizovateli – Harrachovská cesta. Původní zhruba šestnáctikilometrovou Harrachovskou cestu nechal hrabě Jan Nepomuk František Harrach vybudovat v letech 1876 až 1879. Naše turistická trasa – Harrachova cesta povede ze Špindlerova Mlýna k Labské boudě a zpět do Špindlerova Mlýna.

       

Harrach se stal Čestným členem Klubu českých turistů

Dříve, než se vydáte na výlet, seznamte se krátce s dílem, které hrabě Harrach v Krkonoších po sobě zanechal. Díky jeho zájmu o naše nejvyšší hory zde vzkvétalo lesní hospodářství, František Harrach se velice zasloužil o budování krkonošských komunikací, dokonce i o vznik železniční dráhy mezi Martinicemi a Rokytnicí nad Jizerou. Zřídil také řadu turistických cest, které nechal značit nejen německy, ale i česky. V roce 1889 stál u zrodu jilemnického Klubu českých turistů a stal se jeho Čestným členem. Víte, že založil v Labském dole v roce 1904 První krkonošskou přírodní rezervaci?

 

Uvidíte pravěký prales i vodopády

Nyní se již vydejte na cestu po Harrachových stopách, vaše putování začne ve Špindlerově Mlýně u Bílého mostu, odkud jděte po modré turistické značce k Dívčím lávkám a dále k Dvorskému potoku. Vaše cesta povede stále vzhůru po pravém břehu Labe, do kterého bude přitékat Medvědí potok.

Jakmile překročíte Dvorský potok, otevře se před vámi výhled na krkonošské svahy, které na vás budou působit jak pravěký prales. Právě zde začíná již zmíněná První krkonošská přírodní rezervace.

Další přítok Labe, na který narazíte, je Pudlava. Půjdete okolo lavinových strání, proto je tato cesta v zimě nepřístupná. V létě ale můžete pokračovat dál až k Labským jámám a dále k Labské rokli. Můžete obdivovat mimo jiné Harrachovu a Pančavskou jámu s jejím úžasným vodopádem. Také později Labský vodopád vás nadchne.

 

Od Labské boudy zpátky do Špindlerova Mlýna

Labskou roklí se pak dostanete až k Labské boudě, která zde stojí již od roku 1830 - sice v jiné podobě, ale vždy sloužila turistům. Tehdy si zde jistá  "bába Blažková" postavila  jednoduchý přístřešek a kolemjdoucím prodávala kozí sýr, mléko, chleba, ale také kořalku.

Později byl hrabětem Janem Harrachem objekt přestavěn do historické podoby, který však známe jen z fotografií. V roce 1965 bohužel bouda lehla popelem. Po deseti letech zde byl postaven nový devítipatrový betonový hotel (1340 m n.m.). Pokud se chcete na cestě občerstvit, zajděte si právě sem.

Zpátky do Špindlerova Mlýna se můžete vrátit buď po červené TZ  přes Vrbatovu boudu a pak po žluté nebo červené TZ k lanovce na Medvědíně, odkud se můžete nechat svézt nebo jít pěšky až do Špindlerova Mlýna. Zpáteční trasu si můžete naplánovat také po zelené TZ přes Martinovu boudu. Každopádně počítejte, že vám výlet uprostřed nejkrásnějších partií Krkonoš zabere minimálně 6 hodin.

Možnosti ubytování v okolí

Hotel Olympie

Penzion Monika

Hotel Bedřiška

Penzion Slavie

Hotel Olympie Penzion Monika Hotel Bedřiška Penzion Slavie
Cena od: 620 Kč Cena od: 550 Kč Cena od: 700 Kč Cena od: 270 Kč

Všechna ubytování v Krkonoších

Trasa výletu na mapě

zdroj: mapy.cz

Přečtěte si další tipy na výlety

Procházka z Černé Hory

Procházka z Černé hory pro seniory a rodiny s dětmi

Tipy na výlety | Janské Lázně

Jedním z nejnavštěvovanějších míst a center zimní i letní turistiky východních Krkonoš je Černá hora. Tyčí se nad lázeňským městem Janské Lázně a   vede na ni moderní osmimístná kabinková lanová dráha Černohorský express.

Expozice lehkého opevnění na pomezí Jizerských hor a Krkonoš

Tipy na výlety | Kořenov

Expozice lehkého opevnění se nachází v Kořenově, pod rozhlednou s krásným dívčím jménem Štěpánka. Vydejte se do útrob objektu LO, vzor 37, který byl nejdokonalejším objektem lehkého opevnění své doby.

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění