Expozice lehkého opevnění na pomezí Jizerských hor a Krkonoš

Expozice lehkého opevnění se nachází v Kořenově, pod rozhlednou s krásným dívčím jménem Štěpánka. Vydejte se do útrob objektu LO, vzor 37, který byl nejdokonalejším objektem lehkého opevnění své doby.

       

Kde se vzal název řopík?

Na území Kořenova se nalézá na padesát objektů lehkého opevnění, takzvaných řopíků. Jejich jméno vzniklo jako zkratka Ředitelství opevňovacích prací. Úkolem linie pevností, vznikajících mezi roky 1936 – 1938, bylo bránit naše území před příchodem německé armády a hrozící vojenskou agresí. Tyto objekty se nacházejí v úseku vedoucím od Václavíkovy Studánky až po rozhlednu Štěpánka.

 

Ošizené bunkry

Bunkr, ve kterém je umístěna expozice, je jedním z nich. Jeho interiér si zčásti nese podobu, kterou měl v září roku 1938 a k vidění je zde rozličné vojenské vybavení.

Komentovaná prohlídka vás podrobněji seznámí s úlohou lehkého opevnění, historií jeho výstavby, vysvětlí vám rozdíly, které odlišují objekty LO vzor 37 od vzoru 36, dozvíte se mnohé o životě vojáků, kteří zde působili a řadu dalších zajímavostí.

Mezi nimi například to, že nosnost bunkrů byla stanovena na 450 kg/cm3 speciálního betonu, ale až na jednu výjimku, která se tomuto parametru blížila, bunkry požadavek nesplňovaly a firma dostala tučnou pokutu. Bunkrem vás provede pan Dušek, který je správcem expozice.

 

Hřbitov prasečích ocásků

V okolí bunkru s expozicí uvidíte i další objekty opevnění, které ale postrádají vojenské vybavení. Kousek od něho, pod rozhlednou Štěpánka, si můžete prohlédnout takzvaný Hřbitov prasečích ocásků. Jedná se o železné tyče, tvarem připomínající prasečí ocásek, které sloužily k obraně pěchoty. Měly stát ve dvojřadu, propleteny ostnatým drátem tak, aby ztížily přístup nepřítele k bunkrům.

V Kořenově najdete Informační centrum a řadu možností občerstvení. Prohlédnout si můžete zdejší zajímavou osmibokou kapli, jejíž bílá omítka září do dáli, v ranči Pod Štěpánkou se svézt na koni nebo se projít po pláních, které se v zimě mění na oblíbená místa vyhledávaná lyžaři.

Kudy k expozici lehkého opevnění?

K bunkru vás zavede modře značená turistická stezka od hotelu (býv. motorestu) v Příchovicích, která směřuje k rozhledně Štěpánka. Možnost parkování u hotelu.

 
Provozní doba

V sobotu a v neděli, počínaje posledním víkendem v dubnu do konce září.

 

Vstupné

dobrovolné

 

Kontakt

Tel.: +420 737 376 238 pan Dušek

 

 

TIP NA VÝLET

Vystoupejte na rozhlednu Štěpánka, kamennou novogotickou krásku Jizerských hor. Z jejího vyhlídkového ochozu se nabízí krásný kruhový výhled na Jizerské hory a Krkonoše a dohlédnout lze i do Polska. Na rozhledně najdete i drobné občerstvení, které vám po prohlídce opevnění a rozhledu po kraji jistě přijde vhod.

Možnosti ubytování v okolí

Apartmány Vila Hana

Penzion Samohel

Ubytování v soukromí Dana

Hotel Adria

Horský hotel Friesovy boudy
Cena od: 250 Kč Cena od: 650 Kč Cena od: 310 Kč Cena od: 252 Kč

Všechna ubytování v Krkonoších

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění