Fotogalerie

/album/fotogalerie123/a20141026-144136-jpg/
/album/fotogalerie123/img-0641-jpg/
/album/fotogalerie123/a6-jpg1/
/album/fotogalerie123/dartenik-houpacka-jpg1/
/album/fotogalerie123/dratenik-volejbalista-jpg1/
/album/fotogalerie123/dratenictvi-novy-svet-550-jpg1/

Poloha na mapě

Drátenictví Nový Svět - Harrachov

Na horách a podhůří se vždycky dařilo tradičním lidovým řemeslům. Své služby a um nabízeli také dráteníci, kteří se věnovali drátování hrnců a různého dalšího kuchyňského nádobí. Na jejich práci v současné době navazují dráteníci novodobí, kteří drátenické řemeslo povýšili na umění.


     

Ohlédnutí do historie drátenického řemesla

Práce dráteníků bývala typickým vandrovním řemeslem. Řemeslníci chodívali od domu k domu a opravovali hliněné hrnce, vyráběli drátované kuchyňské náčiní a letovali plechové nádobí. Řemeslo začalo skomírat s nástupem továrem a po 2. světové válce prakticky zaniklo. Dnes poptávka po ručně vázaných drátěných výrobcích roste a stoupá i počet zájemců o výuku řemesla. Často se tak děje z důvodu rekreačně-relaxačních, protože zhotovené výrobky přináší spoustu radosti.

Drátenické mistrovské umění

Jedním ze známých krkonošských dráteníků je pan Ladislav Šlechta, člen cechu dráteníků, který se této zajímavé tvorbě věnuje již pěknou řádku let. Rodák z Jilemnice, který dnes žije v Harrachově, tráví většinu svého volného času drátenickou tvorbou a dosahuje v ní pěkných úspěchů. V roce 2009 získal certifikát Krkonoše – originální produkt pro svých asi 250 drátovaných objektů a téhož roku se v muzeu v Jílovém u Prahy stal držitelem první ceny v soutěži Muzejní zlaté ručičky za drátovaný objekt s příznačným názvem „Dráteník“. O dva roky později sklidil zlato s objektem „Pivovarští koně“. V letošním roce byla tvorba pana Šlechty k vidění hned na několika místech – v Galerii Scarabeus v Praze na Letné, v rámci Dráteníkova roku v Pelhřimově, následoval KRNAP ve Vrchlabí,  zámek v  Lomnici nad Popelkou   a výstava Drátenické inspirace v Lanškrouně. Pan Šlechta svého „koníčka“ bere opravdu vážně a v roce 2011 dokonce dosáhl titulu MISTR.
 

Kouzelný drát pro vaši radost

S jeho tvorbou se můžete seznámit nejen prostřednictvím pořádaných výstav, ale také díky internetovým stránkám, kde lze vystavené výrobky i nakupovat. Krásné předměty z rukou mistra svého oboru vám dají nahlédnout do starých časů, ale také vás přesvědčí vás o tom, jakou moc má obyčejný drát, který vdechne život představám svého tvůrce. Vedle tradičního drátování hrnců, váz, lahví a dalších předmětů pan Šlechta nabízí pěkné figurální drátované objekty podle své galerie, nebo podle obrázků, sošek apod. Ženy ocení jeho originální šperky. Svůj osobitý styl mohou podtrhnout náušnice, brožemi, náramky a řadou dalších ozdobných doplňků.
 

Kudy do „Nového Světa?

Nový Svět je část obce Harrachov a k domu pana Šlechty vás přivede odbočka ze silnice č. 10 (E65).
 

Občerstvení

Při cestě se můžete zastavit v minipivovaru Novosad&syn, který také leží v části Harrachova - Nový Svět. Kromě občerstvení vám návštěva minipivovaru přinese zajímavý zážitek, neboť přímo v prostorách restaurace lze sledovat počínající proces vaření piva.
 

Kontakt

Ladislav Šlechta

512 46 Harrachov, Nový Svět 94

Tel.: +420 602 438 654

E-mail: slechta.dratenik@ seznam.cz

Web:   www.dratenik.vyrobce.cz  , www.fler.cz/3d
 

Tip na výlet

Když už jste v Harrachově, zamiřte k nedalekým Mumlavským vodopádům. Voda tu dopadá do hloubky přibližně 10 m, v žulové skále vytváří obří kotle, tak zvaná Čertova oka a nabízí nádhernou podívanou. Nedaleko vodopádů stojí výletní restaurace Mumlavská bouda. Na místo vás z Harrachova dovede pohodlná cesta, vhodná i pro rodiny s malými dětmi.

mapa výlet Mumlava

zdroj: mapy.cz

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění