/album/a42/dan-1290-jpg/
/album/a42/dan-1514-jpg/
/album/a42/dan-1295-jpg/
/album/a42/dan-1527-jpg/
/album/a42/dan-1326-jpg/
/album/a42/dan-1462-jpg1/
Poloha na mapě

Zajímavosti v okolí

 

ZOO Dvůr Králové

 

Hrad Pecka

 

Rozhledna Zvičina

 

Pivovar Nová Paka

Město Nová Paka leží v krásné podkrkonošské krajině. Nachází se zde jeden z významných pivovarů regionu, novopacký pivovar. Jeho piva poznáte mimo jiné i podle etiket s nikoliv nahodilými názvy a budete-li mít zájem, můžete se do pivovaru vypravit a osobně se seznámit s tím, jak zdejší pivo vaří.

     

Pivovarnictví je tu staré, jako město samotné

Historie pivovaru v Nové Pace sahá hluboko do minulosti. Město vzniklo na konci 13. a začátku 14. století a vznik pivovaru souvisel již s jeho výstavbou. Tehdejší pivovar se sladovnou stával pod náměstím na pravém břehu Brdského potoka. Při ničivém požáru v roce 1563 podlehl spolu s městem plamenům. Později byl vybudován pivovar nový, avšak poté, co Jan Rudolf Trčka z Lipí osvobodil Novou Paku od dávek a roboty, stanovil podmínku, že obec s vařením piva musí skončit. Tak se také stalo a po řadu let bylo do Nové Paky pivo dováženo. Po dlouhých tahanicích a soudních jednáních započala v roce 1871 stavba nového pivovaru, který o rok později zahájil svůj provoz. Prožil dobré i horší časy a zejména těžké období 1. světové války bylo pro pivovar krušné. I v novodobé historii pivovar zažil řadu změn jako na houpačce. Naštěstí se nakonec zařadil mezi současné úspěšné pivovary a jeho brány opouští pivo vyráběné na základě tradičních postupů.

 

Seznamte se nejen s Broučkem, Kryštofem či Kumburákem

Každé ze zdejších piv má své nezaměnitelné jméno. V nabídce najdete 10° lehké osvěžující pivo Brouček i světlé výčepní pivo plnější chuti Kryštof, pojmenované podle šlechtice Kryštofa Haranta z Polžic, Bezdružic a pána na Pecce, který byl popraven jako jeden z českých pánů na Staroměstském náměstí v Praze po bitvě na Bílé Hoře. Dalším pivem je Kumburák, za jehož názvem je jméno hradu Kumburk, jehož zřícenina leží jen asi 6 km od Nové Paky. Kumburák je světlý ležák plné chuti, obsahující 5,3% alkoholu, se sametovou pěnou, která zanechává na horním rtu pěkný knírek. Stejné procento alkoholu má také tmavší a sladší ležák Granát, který je často používán k řezání světlých piv. Mezi novopackými pivy nechybí ani světlý a tmavý Podkrkonošský speciál, rázný hořčí světlý speciál Valdštejn, nefiltrovaný a nepasterizovaný Kvasničák, ale také třešňové, zázvorové a konopné pivo. V Nové Pace myslí i motoristy a ty, kteří si jakéhokoliv důvodu nemohou alkohol dovolit. Pro ně tu přichystali „Motobrouka“, nealkoholické osvěžující pivo, které získalo ocenění ve své kategorii na mezinárodní výstavě PRODEXPO v Moskvě.

 

Oslava ve varně

Součástí pivovaru je restaurace, nacházející se přímo v prostorách varny. Je určena k pronájmu u příležitosti konání soukromých akcí a oslav. Na vaše přání zdejší zaměstnanci připraví jídlo a pití, a  budete-li si přát, zajistí živou hudbu a zábavný program. Stačí si jen zarezervovat termín a nastínit vaše představy.

 

Víte, jak a kde se rodí pivo?

Budete-li mít zájem, můžete se zúčastnit exkurze do novopackého pivovaru. Během komentované prohlídky se seznámíte nejen s výrobními postupy, ale naskytne se vám i jedinečná možnost ochutnat pivo přímo z ležáckého tanku a okusit pivní speciály v podobě piva zázvorového, třešňového či konopného. Prohlídka trvá zhruba 90 minut a je nutné si předem zarezervovat termín u paní Lucie Bílové na tel. +420 493 721 025, +420 725 195 555, nebo na emailu bilova@novopackepivo.cz. Podrobnosti a ceník najdete na internetových stránkách pivovaru www.novopackepivo.cz.


Tip na výlet

Spojte Vaši návštěvu Novopackého pivovaru s prohlídkou nedalekého gotického hradu Pecka. Zachovalé ochozy této částečné zříceniny Vám nabídnou krásné výhledy do okolí a to zejména na Krkonoše. Cesta na hard vede od pivovaru směrem na Štikov, přes obce Přibyslav a Radkyně, poté na Bělou u Pecky až na samotnou Pecku.

zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění