/album/a25/rudnik-3-jpg/
/album/a25/rudnik-2-jpg/
/album/a25/rudnik-kostel-jpg/

Poloha na mapě

 

Ubytování v okolí

 

Ubytování v Trutnově

 

Všechna ubytování

Rudník

Podkrkonošská obec Rudník se rozkládá pod mohutnou rozsochou Černé hory. Sousedí s horskými obcemi Janské Lázně a Černý důl a díky své poloze je ideálním výchozím místem pro poznáváním Krkonoš.

     

Vybudován dobyvateli rudy

Rudník byl původně založen jako hornická osada s názvem Heřmanovy sejfy a jeho vznik je spojován s českými a německými přistěhovalci, kteří na úpatí Černé hory dobývali rudu. Počáteční zmínka o existenci obce se váže k letopočtu 1241. Rudník tvoří části Janovice, Hladíkova Výšina, Lázně Fořt, Leopoldov a Terezín, a patří k němu i samostatné obce Arnultovice, Javorník a Bolkov.

 

„Malá Hluboká“, zaniklé lázně i ubytování na zámku

V letech 1607 – 1622 byl v obci vybudován renesanční zámek, v pozdější době přestavěný na pivovar. Dnes se nachází v neutěšeném stavu stejně, jako blízký kostel v Bolkově. Další významnou stavbou a zároveň dominantou obce, je tak zvaný nový zámek. Novogotická budova, přezdívaná „malá Hluboká“, stojí u silnice spojující Hostinné se Svobodou nad Úpou a dnes se v ní nachází příjemný penzion. K historickým památkám obce patří gotický kostel sv. Václava ze 14. století, v letech 1598 – 1602 přestavěný do renesanční podoby, a barokní fara se sochou sv. Jana Nepomuckého. Zajímavostí obce je lokalita Lázně Fořt. Původní lázně vznikly u zázračného sirného pramene, u něhož postupně vznikla krásná barokní Mariánská kaple, hostinec a dřevěná tančírna, později přestavěná na nový zděný hostinec. K přeměně na lázně došlo v roce 1880, kdy původní stavby nahradil lázeňský dům a kolonáda. Kdysi vyhledávané lázně dávno zanikly, jen z útrob země dál vytéká minerální pramen.

 

Zábava v Rudníku

V Rudníku je několik autokempů a součástí autokempu Krakonoš je i koupaliště. Okolí obce je ideální pro příznivce turistiky, cykloturistiky a houbaření a v zimě je protkáno několika desítkami běžeckých tratí, které vítají milovníci bílé stopy zimních sportů.

 

Přístup

Rudník leží na křižovatce mezi Vrchlabím, Trutnovem a Hostinným, příjezd od Trutnova po silnici č. 14. Z okolních měst do Rudníku jezdí autobus.
 

Občerstvení

Restaurace Rudník, restaurace Bílý Dvůr, hotel Arnika.
 

Parkování

Volně v obci.
 

Kontakt

www.rudnik.cz
 

Tip na výlet

Za návštěvu stojí nedaleké Hostinné. V prostorách zdejšího františkánského kláštera sídlí  muzeum , jehož expozice představuje vývoj města po celou dobu 750 let jeho existence. V komplexu se nachází i galerie antického umění s významnou sbírkou odlitků antické plastiky.

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění