/album/fotogalerie170/leto-1-jpg/
/album/fotogalerie170/a4-jpg1/
/album/fotogalerie170/leto-3-jpg/
/album/fotogalerie170/a5-jpg3/
/album/fotogalerie170/leto-2-jpg/
/album/fotogalerie170/a3-jpg2/

Poloha na mapě

Rtyně v Podkrkonoší - Krkonoše

Rtyně v Podkrkonoší se nachází v nadmořské výšce 405 m. Městu dominuje kostel sv. Jana Křtitele s velkou dřevěnou zvonicí rtyňského typu. 

     

zdroj: www.rtyne.cz

Zvonice – symbol obce

Právě tato zvonice pokrytý šindelem patří mezi největší zajímavosti obce a je i jejím symbolem. Skládá se ze tří částí, které jsou spojené dřevěnými hřeby bez použití kovových spojů. V její zvonici jsou umístěny tři zvony: Poledník, zvon Slavnostní a zvon Jiříka z Poděbrad, který je známý také pod jménem „Mračník“, neboť za jeho pomoci bývaly rozháněny mraky… Mezi dalšími památkami a zajímavostmi obce je krásná, památkově chráněná roubená chalupa č. p. 53 z roku 1547, socha Rebela stojící vedle rtyňské rychty, pokud zavítáte na zdejší hřbitov, můžete v jeho centrální části vidět Farářskou hrobku, do které byly ukládány ostatky místních kněží a před hřbitovní zdí spatřit kopii sochy krále Davida, jejíž originál pocházející z dílny Matyáše Bernarda Brauna je uložen v jaroměřském lapidáriu.

 

Vydejte se za důlní historií

Rtyně proslula těžbou černého uhlí. Dnes můžete navštívit muzeum s ojedinělou rozsáhlou expozicí věnovanou čtyřem stovkám let dolování rud a uhlí. Mezi sbírkovými předměty jsou historické i současné pracovní nástroje a modely důlních zařízení, minerály, fosílie, hornické uniformy a mnohé další zajímavosti. Rtyňské muzeum najdete při Kostelecké ulici v bývalém Památníku, který vznikl přestavbou konírny patřící k rychtě. Kromě důlní expozice uvidíte rovněž expozici etnografickou, dokumentující historii města a jeho obyvatel a expozici zaměřenou na velké selské povstání v roce 1775.

 

Uspokojte všechny smysly

Celé městečko obklopuje krásná příroda s množstvím luk, hájů, lesů a slunných strání, které vás zvou k procházce. Poté můžete zamířit do některé ze rtyňských restaurací a dopřát si chvíli příjemného odpočinku a občerstvení. Zajít můžete například do restaurace U Vlčků, Na Mýtě, do „Hampejzu“ či třeba do Bowling baru, kde si navíc můžete, jak už název napovídá, také i zahrát bowling.

 

Kudy do Rtyně?

Z Trutnova a od Náchoda po silnici č. 14. Parkování na parkovišti u kostela – vjezd z Kostelecké ulice, u sportovní haly a volně v některé z ulic.

 

Otevírací doba muzea

květen – říjen úterý – neděle 9.00 – 12.00 a 13.00 – 15.30 hod.

 

Vstupné

Plné 20,- Kč

Snížené 10,- Kč

 

Kontakt


Hronovská 431
542 33 Rtyně v Podkrkonoší
Tel.: +420 499 888 140
www.mestortyne.cz

TIP NA VÝLET

Vydejte se po naučné stezce Rtyňský okruh, která vás zavede za hornickými památkami. Pěkný výhled vám umožní rozhledna Rtyně, kterou najdete na konci Rtyně u silnice směřující na Červený Kostelec. Po předchozí domluvě (tel. +420 499 787 384) si můžete také naplánovat návštěvu hvězdárny, která se ukrývá na východ od Rtyně na místě nazývaném Zeda.

zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění