/album/a24/ponikla-pekarna-jpg/
/album/a24/ponikla-cp-356-jpg/
/album/a24/ponikla-obri-hrnce-jpg/

Poloha na mapě

Poniklá

Obec Poniklá se nachází v okrese Semily v Libereckém kraji. Rozkládá se v údolí řeky Jizery, Ponikelského potoka a na okolních kopcích. Zatímco níže položená část obce leží v nadmořské výšce 390 m, nejvýše stojící obydlí se nachází ve výšce 700 m n. m.

     

Poniklá v průběhu času

První dochované zprávy o obci pochází z roku 1354. Pěknou připomínkou starých časů jsou roubená stavení lidové architektury, roztroušená po celé vsi, jimž vévodí nádherný Krejčův statek z roku 1833. Dominantou Poniklé je raně barokní chrám svatého Jakuba Většího a v obci je i celá řada drobných sakrálních památek. Od 16. století patřila Poniklá k významným vývozcům plátna. Domácí tkalcovství nahradila ve druhé polovině 19. století tovární výroba a do provozu byla uvedena i přádelna. Kdysi významná továrna byla uzavřena v roce 1996. Poniklá proslula také výrobou skleněných vánočních ozdob, které se v manufaktuře Rautis vyrábí dodnes. Foukané perličkové ozdoby krášlí vánoční stromky u nás i v zámoří. Do historie dřívějšího života v Podkrkonoší návštěvníky zve soukromé Muzeum Krkonošských řemesel, které se nachází v horní části obce nedaleko kostela.
 

Poniklá přeje aktivnímu pohybu

Vyznavačům sportu je k dispozici moderní sportovní areál Homole Poniklá s krytou sportovní halou a zimním Skiareálem s lyžařským vlekem a sjezdovými tratěmi lehké a střední obtížnosti. Okolím vede několik upravených běžeckých okruhů. V létě se areál mění na kemp a příjemné koupaliště. Jarní měsíce jsou výzvou milovníků vodáckého sportu, pro které je úsek řeky Jizery mezi Poniklou a harrachovským Mýtem velkým lákadlem. Okolím Poniklé vede řada cest a stezek a na své si tu přijdou i příznivci rybaření a houbaření. Okolí obce je ideální pro pěší turistiku i výlety na kolech.
 

Přístup

Poniklá leží mezi Jabloncem nad Jizerou a Jilemnicí. Spojuje je silnice č. 14, ze které do obce vede odbočka.
 

Občerstvení

Restaurace penzionu Krakonošovo zátiší, celoroční možnost občerstvení v areálu Homole.
 

Parkování

Volně v obci.
 

Kontakt

Obec Poniklá, Tel.: +420 481 585 981, e-mail: obec@ponikla.cz
www.ponikla.cz
 

Tip na výlet

Necelých 20 km jízdy autem dělí Poniklou od vyhlášených Bozkovských dolomitových jeskyní. Cesta vede po silnici II. třídy č. 290. Jeskyně se rozkládají na okraji obce Bozkov a orientaci usnadňují ukazatelé. Do Bozkova se lze dostat z Poniklé také autobusem. Jeskyně krášlí charakteristické krápníky, křemenné lavice a římsy a zvláštním lákadlem jsou zelená jezírka, zčásti zatopující podzemí.

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění