/album/a18/korenov-2-jpg/
/album/a18/korenov-3-jpg/
/album/a18/korenov-4-jpg/

Poloha na mapě

Kořenov

Obec Kořenov se nachází ve východní části Jizerských hor a její území zasahuje až do oblasti Krkonošského národního parku. Patří mezi největší horské obce České republiky. Málo se dnes už ví, že zde byly v minulosti vyhlášené lázně.

     

Kout plný zajímavostí a krás

Obec Kořenov tvoří Horní a Dolní Kořenov, Polubný, Příchovice s osadou Rejdice a malebná osada Jizerka. Kořenov od jara do podzimu nabízí bohaté turistické vyžití a v zimě se mění v ráj lyžařů. Kromě upravených sjezdovek v okolí je obec výchozím místem pro milovníky bílé stopy. Pro své návštěvníky má obec připraveno nejedno překvapení. Jedním z nich je známá železnice zubačka, která svůj provoz na trati Tanvald – Kořenov – Jelení Hora zahájila již v roce 1902. Současná trať končí ve stanici Harrachov-Mýtiny. Historií zubačky provází Muzeum ozubnicové dráhy, které je umístěno v budově kořenovského nádraží. Zajímavostí je také výjimečná církevní památka, bílými stěnami do daleka zařící osmiboká evangelická tesařovská kaple. Veřejnosti není běžně přístupná, je otevřena pouze v červenci a srpnu, v době konání nedělních bohoslužeb. Další známou církevní stavbou je v části obce Polubný kostel sv. Jana Křtitele. Magnetem Kořenova je však bezesporu malebná osada Jizerka, ležící pod vrchem Bukovcem. Bývalou sklářskou osadu tvoří typická stará stavení, mezi kterými se nachází muzeum umístěné v budově staré školy či Hnojový dům s množstvím kuriozit, který obýval cestovatel a dobrodruh Gustav Ginzel. Prostory dalších budov slouží jako ubytovací zařízení a restaurace. Osadou protéká říčka Jizerka a Safírový potok, který býval vyhlášeným nalezištěm drahých kamenů a rájem jejich hledačů. Jizerka, krásné a klidné místo je jako stvořené pro intenzivní odpočinek.
 

Zpátky do minulosti

Kořenov vznikl sloučením několika obcí v roce 1960. Obec byla kdysi známá jako Lázně Kořenov, které se specializovaly na léčbu pohybového aparátu. K léčbě byly využívány jak zdejší léčivé prameny, tak rašelina z kořenovských luk. Největšímu věhlasu se lázně těšily od 19. století po období první republiky. Jejich úpadek nastal po 2. sv. válce a v provozu byly do 50. let 20. století. Další zajímavostí, která zůstala propadlišti času, bylo vyhlášené Lesní divadlo, na jehož letní scéně vystupovali místní ochotníci i divadelní soubory z celé republiky.
 

Přístup

Od Liberce po silnici I. třídy č. 14 do Desné a dále po silnici č. 10 do Kořenova.
 

Občerstvení

Hotel Adria a restaurace U Zvonku v Kořenově, restaurace Hvězda, Beseda a motorest v Příchovicích, několik možností občerstvení nabízí osada Jizerka.
 

Parkování

U Informačního centra a volně v obci.
 

Kontakt

Informační centrum Kořenov
468 49 Kořenov 480
Tel.: +420 725 805 266
E-mail: ic@jizerkyprovas.cz
 

Tip na výlet


Modrá turistická značka vás z Kořenova po necelých třech kilometrech dovede k  rozhledně Štěpánka . Z vyhlídkového ochozu kamenné novogotické krásky spatříte nejen Jizerské hory a Krkonoše, ale nabídne se vám i pohled do krajiny našich polských sousedů. Na rozhledně najdete i možnost drobného občerstvení. Pod rozhlednou si poté můžete prohlédnout takzvaný Hřbitov prasečích ocásků. Jedná se o obranné pěchotní prvky, které byly součástí hraničního opevnění.

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění