/album/fotogalerie-janske-lazne/jl10-jpg/
/album/fotogalerie-janske-lazne/jl1-jpg/
/album/fotogalerie-janske-lazne/jl2-jpg1/
/album/fotogalerie-janske-lazne/jl3-jpg/
/album/fotogalerie-janske-lazne/jl4-jpg/
/album/fotogalerie-janske-lazne/jl5-jpg/

Poloha na mapě

Janské Lázně - Krkonoše

Slavné Janské lázně leží západně od Trutnova pod dominatní Černou horou, kterou nepřehlédne žádný návštěvník Krkonoš.

Janské Lázně

     

Z historie Janských Lázní

  

Janské Lázně jsou proslulé hlavně díky lázeňství. Trutnovský kronikář Šimon Hüttl z 16. století  uvádí, že se teplý pramen pod Černou horou objevil už v roce 1006. Objevitelem měl být Jan z Chockova, podle něho nesl i jméno – Janův pramen. Existuje však i pravděpodobnější verze, že byl pramen objeven prospektory v 11. století. Ti měli v oblasti hledat nová naleziště vzácných kovů a rud. Prvními majiteli byl rod Silbersteinů. Velké zásluhy na rozvoji lázeňství v této lokalitě však patří Janu Adolfu Schwarzenbergovi, který roku 1675 získal Vlčické panství i s Janskými Lázněmi. Dal postavit u pramenů první lázeňskou budovu a pověřil G.H. Hettmayera, aby vypracoval o zřídle důležité informace. Začátkem dvacátého století se lázně značně rozvíjely. 

V roce 1920 se provedla nová analýza pramene Dr. Oskarem Baudyschem z Rockefellerova ústavu z New Yorku a Yalské univerzity. Výsledky odhalily, že se složení podobá již známé vodě veWarm Springs, (Georgia, USA) se specializací na následky hlavně po dětské obrně. Od roku 1953 se začaly Janské Lázně věnovat léčení obrny a úspěšnost léčby zaznamenala ohlas po celém světě

 

Janské Lázně dnes

V současnosti se zde léčí pohybový aparát a stavy po onemocnění centrálního a periferního nervového systému. Z památek se můžete v Janských Lázních podívat na kostel svatého Jana Křtitele, na kolonádu, lázeňské domy a vily a zajímavý hotel Evropa. Samozřejmostí jsou i solné jeskyně. Příznivci aktivnějšího relaxování jistě zvolí místní sportovní možnosti. Hlavním lákladlem je bezesporu sjezdovka Skiresortu Janské Lázně. Můžete ji využívat jak v zimě tak i v létě, kdy si můžete užívat odbržděnou jízdu populárních tereních koloběžek. Svůj adrenalin můžete zvýšit i v lanovém parku.

 

Tip na výlet

Pokud vás Janské Lázně dostatečně nepohltily, vydejte se za rozhlednou na Zlaté vyhlídce nebo ještě lépe, vystouptejte nebo vyjeďte lanovkou na Černou horu. Zde se můžete rozhlédnout z bývalého lanovkového sloupu. Hlouběji v Krkonoších na vás pak čeká naučná stezka černohorským rašeliništěm. Cyklisti dají přednost místním cyklostezkám.
 
zdroj: mapy.cz

 

Hledáte ubytování?
Plnohodnotnou dovolenou si užijete v místních penzionech, apartmánech hotelech Janských Lazní.
 

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění