/album/fotogalerie-jablonec-nad-jizerou/jablonec-n-jizerou2-jpg1/
/album/fotogalerie-jablonec-nad-jizerou/jablonec-n-jizerou3-jpg/
/album/fotogalerie-jablonec-nad-jizerou/jablonec-n-jizerou4-jpg/

Poloha na mapě

Jablonec nad Jizerou - Západní Krkonoše

Jablonec nad Jizerou najdete v západních Krkonoších a leží v údolí řeky Jizery. Město obklopují kopce Kamanec a Stráž.

     

Základní informace

O Jablonci nad Jizerou se zmiňují poprvé písemné prameny v roce 1398, v této době šlo o farní vesnici. V roce 1896 byl Jablonec povýšen na městys díky císaři Františku Josefovi I. A v roce 1971 na město. Nový znak měl jméno místa i vyobrazenou svou dominantu: kostel svatého Prokopa. Z dalších názvů se používaly Český Jablonec nebo Jabloneček. V Jablonci nad Jizerou najdete památky jako barokní kostel sv. Prokopa se znaky Harrachů a Ditrichstejnů, který pochází z konce osmnáctého století a rovněž je zajímavá empírová fara. Nechybí ani pár  zástupců typické krkonošské lidové architektury – velmi zajímavý je dřevěný Janatův mlýn v Buřanech.

 

Turistický kout

Dnešní život je v Jablonci nad Jizerou nakloněn letním a zimním rekreacím. Návštěvníci mohou využít zdejší sjezdovky, běžkařské tratě, cyklistické a turistické stezky, koupaliště a hřiště. Řeka je výborná pro rafting.

 

Tipy na výlet

V okolí Jablonce naleznete spostu krásných koutů tohoto kraje. Je zde mnoho vyhlídek a lesů. Narazit můžete na zříceninu hradu Nístějka nebo můžete doputovat až do Vysokého nad Jizerou za Vlastivědným muzeem Krkonoš.
 

zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění