Výlet z Míseček okolo mohyly Hanče a Vrbaty

Pěší túra vás povede okolo památníčků věnovaným počátkům lyžařského sportu a jejím obětem Hančovi a Vrbatovi, dále po Zlatém návrší, kde jsou jedny z nejkrásnějších rozhledů na Krkonoše.

       

Po Masarykově cestě

Na parkovišti v Horních Mísečkách můžete nechat své auto, nebo se do této lokality dopravíte autobusem. Od Jilemnické boudy se vydáte po žluté turistické značce směrem k rozcestníku k Bývalým Jestřábím boudám a dále po modré TZ až k Vrbatově boudě. Cesta  vám potrvá zhruba 45 minut a ujdete něco málo přes 2 km. Částečně se jedná o tzv. Masarykovu horskou silnici z let 1934 – 36, která však není povolena pro veřejný provoz. V letní sezóně ale po ní jezdí z Horních Míseček až k Vrbatově boudě zvláštní turistická autobusová linka.

 

Zastavení u Vrbatovy boudy

Vrbatova bouda je sice v rekonstrukci, ale funguje zde kiosek, kde si můžete koupit občerstvení a upomínkové předměty, mají tady také turistické známky. Od  Vrbatovy boudy k Mohyle Hanče a Vrbaty a následně i k Hančovu pomníku vede asfaltová cesta dlouhá necelý jeden kilometr.  

 

Na památku Hanče a Vrbaty

Pomník Bohumila Hanče je při cestě mezi Vrbatovou a Labskou boudou, přibližně v místech, kde byl vyčerpaný Hanč nalezen 24. března 1913 při lyžařském závodu v běhu na 50 km na hřebenech Krkonoš. Zemřel po převozu na Labskou boudu.

 

Václav Vrbata při pokusu o záchranu svého přítele umrzl v místech na dnešním Vrbatově návrší. Zde byla na jejich počest postavena v roce 1925  Mohyla Hanče a Vrbaty.

 

Nepřehlédněte rozcestí u mohyly

Kolem mohyly vede červená TZ ze Špindlerova Mlýna a pokračuje na  Harrachovy kameny , k  prameni Labe  vás pak zavede žlutá značka. Z Vrbatova návrší jsou již vidět Harrachovy kameny a Zlaté návrší.

Po jeho hřebeni prochází pomyslná hranice mezi Libereckým a Královéhradeckým krajem. Návrší leží asi 5 km severozápadně od Špindlerova Mlýna, 7 km severovýchodně od Rokytnice nad Jizerou a zhruba 3 km jižně od hranice s Polskem.

 

Ze Šmídovy vyhlídky jsou překrásné rozhledy

Cesta po Zlatém návrší vás stále po modré TZ zavede zhruba po 3 km až na Medvědín, vy se pak dáte po červené TZ  okolo Šmídovy vyhlídky. Zde doporučujeme malé zastavení a pokochání  se nádherným rozhledem po Krkonoších. Z vyhlídky již vaše cesta vede zpátky do Horních Míseček a zhruba za 45 minut dojdete na parkoviště k svému vozu. Tato spíše lehčí trasa je dlouhá 7,5 km a měli byste ji ujít za necelé 3 hodiny.

Možnosti ubytování v okolí

Hotel Esprit

Penzion Slunečnice

Chata Michlák

Penzion Slavie

Hotel Esprit Penzion Monika Hotel Bedřiška Penzion Slavie
Cena od: 400 Kč Cena od: 620 Kč Cena od: 499 Kč Cena od: 270 Kč

Všechna ubytování v Krkonoších

Trasa výletu na mapě

Přečtěte si další tipy na výlety

Procházka z Černé Hory

Procházka z Černé hory pro seniory a rodiny s dětmi

Tipy na výlety | Janské Lázně

Jedním z nejnavštěvovanějších míst a center zimní i letní turistiky východních Krkonoš je Černá hora. Tyčí se nad lázeňským městem Janské Lázně a   vede na ni moderní osmimístná kabinková lanová dráha Černohorský express.

Harrachova Cesta

Cesta po stopách hraběte Jana Františka Nepomuka Harracha

Tipy na výlety | Špindlerův Mlýn

Původní Harrachovskou cestu nechal hrabě Jan Nepomuk František Harrach vybudovat v letech 1876 až 1879. Naše turistická trasa – Harrachova cesta povede ze Špindlerova Mlýna k Labské boudě a zpět do Špindlerova Mlýna.

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění