Výlety na Sněžku, aneb došlápněte si na královnu hor

K vrcholu královny českých hor Sněžky vede několik cest. Můžete k němu zamířit pěšky, nebo si výstup usnadnit lanovkou. Podívejte se na pět tras, které vás na naši nejvyšší horu zavedou, nabídnou vám nezapomenutelné výhledy a navíc vám představí i některé zajímavosti a dokonce i jednu „pohádkovou“ kuriozitu.

     

foto: Pavel Koutský

Nejhezčí výlety na Sněžku

Sněžka je přístupná v letním období pěšky, na kole i lanovkou, v zimě k jejímu vrcholu turisté míří i na běžkách. Existuje řada tras, které vás k vrcholu královny hor zavedou a každá z tras vám nabídne nějakou zajímavost.

 

Z Horní Malé Úpy - 15,5 km

Horní Malá Úpa - Pomezní boudy - Soví sedlo - Jelenka - Sněžka - Nad Růžovohorským sedlem - Jelenka - Pod Jelenkou - Horní Malá Úpa

Výchozím místem poměrně pohodlné trasy může být například cesta z Horní Malé Úpy přes Pomezní boudy, které jsou dostupné autem či autobusem z Trutnova. Okruh na Sněžku a zpět tvoří pomyslnou osmičku se společným bodem na Jelence.

Prohlédněte si celou trasu

 

Z Velké Úpy lanovkou - 15 km

Velká Úpa - Portášovy boudy - Růžohorky - Sněžka - Obří důl - Důl Kovárna - Pec pod Sněžkou - Velká Úpa

Rovněž příjemná cesta vede z Velké Úpy, odkud se dopravíte na Portášky lanovkou a budete pokračovat nahoru přes Růžohorky a rozcestí nad Růžovohorským sedlem. Cestou zpět můžete navštívit bývalý důl Kovárna, nahlédnout do dnes již nefunkční vodárny, která bývala zdrojem vody pro Sněžku, v Obřím dole navštívit kapličku s expozicí dokumentující lavinové katastrofy.

Prohlédněte si celou trasu

 

Z Pece pod Sněžkou lanovkou - 18 km

Pec pod Sněžkou - Růžohorky - Sněžka - Luční bouda - Výrovka - Richtrovy boudy - Chaloupky - Pec pod Sněžkou

Také další trasu vám zpříjemní lanovka, tentokrát z Pece pod Sněžkou, která vás vyveze na Růžohorky, nebo za ideálních povětrnostních podmínek až na vrchol hory.

Prohlédněte si celou trasu

 

Za Špindlerova Mlýna přes Špindlerovku - 33 km

Špindlerův Mlýn - Špindlerova bouda - Obří sedlo - Sněžka - Luční bouda - Bouda u Bílého Labe - Pod Jeleními boudami - Špindlerův Mlýn

Na této trase se ze Špindlerova Mlýna pěšky či autobusem přesunete na Špindlerovku, odkud cestou česko-polského přátelsví přes Obří sedlo na Sněžku. Cestou zpět se můžete rozhlédnout do kraje hned z několika upravených vyhlídek a dopřát si nádhernou přírodní podívanou, kterou nabízí vodopády na Bílém Labi.

Prohlédněte si celou trasu

 

Z Pece pod Sněžkou Obřím dolem - 12 km

Pec pod Sněžkou - Obří důl - Důl Kovárna - Obří sedlo - Sněžka - Růžohorky - Pec pod Sněžkou

Na jedné z náročnejších tras si na nejvyšší vrchol Krkonoš vyšlápnete z Pece pod Sněžkou vzhůru Obřím dolem, kde můžete navštívit například bývalý důl Kovárna. Po návštěvě Sněžky si zkraťte cestu lanovkou zpět do Pece.

Prohlédněte si celou trasu

 

 

Co nahoře uvidíte?

Ze Sněžky se za pěkného počasí a dobré viditelnosti otevírají překrásné panoramatické výhledy do krajiny Čech i Polska. Když se ohlédnete do historie, dozvíte se, že v minulosti bývala Sněžka vyhlášeným poutním místem. Však tu také stojí rotundová kaple sv. Vavřince, která je nejstarší stavbou na jejím vrcholu. Dnes je nejvyšší česká tisícovka lákadlem pro turisty. Ti sem míří v každém ročním období, avšak největší návštěvnosti se Sněžka těší samozřejmě v letních měsících. I tak zde však často bývá chladno. Průměrná roční teplota se tu pohybuje kolem 0,2 ºC a nejvyšší naměřená rychlost větru činila celých 216 km/hod.Na Sněžce stojí několik staveb. Kromě rotundy sv. Vavřince tu můžete spatřit zejména Českou poštovnu, nejvýše položenou v republice. Současná Česká poštovna je moderní stavba, která vyrostla na místě své letité předchůdkyně. Historie první poštovny sahá do poloviny 19. století, kdy ve zde stojící roubené chatě byla umístěna c.k. telegrafní stanice, jež na podzim roku 1899 zaujala úlohy české poštovny. Poštovna nese ženské jméno Anežka a je vybudována v ultra moderním pojetí. Její plášť je ze zdvojeného skla a v nepříznivém počasí se za pomoci hydraulického systému a dřevěných okenic jako mávnutím proutku promění v bezpečné chráněné místo. Na vrcholu můžete uvidět i základovou desku dnes již neexistující České boudy, kamenný trigonometrický obelisk a Polskou boudu s meteorologickou stanicí.

Ubytování v okolí


Penzion Bouda Máma

Hotel Děvín

Koulovy apartmány

Apartmány Sněžka

Cena od: 800 Kč Cena od: 530 Kč Cena od: 250 Kč Cena od: 355 Kč

 

Všechna ubytování v Peci pod Sněžkou

Další zajímavosti v okolí

Doporučte tyto trasy přátelům:      

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění