Rodinný výlet na hrad Vízmburk

Pokud nemáte čas a chuť na dlouhý výlet, nechte se inspirovat naším tipem na příjemnou a nenáročnou procházku lesem až k hradu Vízmburk. Určitě ji zvládnou i děti (i ty v kočárku), pokud bude sucho, tak se na trasu můžete vydat i s vozíčkářem.    

       

Seznamte se s Vízmburkem

Výlet začíná v Červeném Kostelci, kam se můžete dostat vlakem, autobusem či autem. Na trasu značenou červenou turistickou značkou nastupte na rozcestí poblíž restaurace U Devíti křížů (poblíž je benzínová pumpa a autobusová zastávka). Pokud budete chtít u restaurace zaparkovat auto, musíte si ve stánku na soukromém parkovišti koupit alespoň zmrzlinu (restaurace je uzavřená kvůli  rekonstrukci), jinak vás tu nenechají parkovat. Než vykročíte, seznamte se s touto trasou a okolím na informačních tabulích. Vaše krátké putování povede lesem většinou nezpevněnou cestou, občas se vám otevřou výhledy do krajiny.   

 

Podkrkonošské Pompeje

Po necelých třech kilometrech dojdete k hradu Vízmburk, který nechal postavit ve 13. století pan Tas z rodu erbu zlatého třmene. Na hradě se vystřídalo několik majitelů, posledním byl  od roku 1420 Jiří z Dubé. Hrad sice přežil husitskou revoluci, ale v roce 1447 jej odkoupila slezská knížata a nechala zbořit, aby nemohl sloužit bandám vysloužilých husitů. Místo, kde kdysi stával honosný hrad, zarostlo lesem.

Teprve v roce 1972 zde zahájil český archeolog Antonín Hejna výzkum, při kterém objevil  zříceninu hradu. Vízmburk začal psát svoji novou historii a místo je dokonce nazýváno Podkrkonošské Pompeje. V roce 2002 vzniklo Sdružení pro Vízmburk, které se soustřeďuje na částečnou obnovu archeologické památky.

 

Výlet absolvujte raději o víkendu

Pokud se vydáte na Vízmburk o víkendu, je zde v provozu stánek s občerstvením a za 30 Kč vám umožní prohlídku hradu (zříceniny). Stavební práce postupně odhalují  jeho původní podobu. Po prohlídce si zde na stálém ohništi můžete opéct buřty a žízeň zahnat točeným Krakonošem. Zdejší prostředí je velice zajímavé a svým způsobem i magické. Podkrkonošské Pompeje jsou také častým cílem cykloturistů, kteří využívají v kraji Boženy Němcové řadu cyklostezek. Začíná zde také poměrně dlouhá naučná stezka Po stopách erbu zlatého třmene. Vy jste si však vyšli po svých na nenáročnou procházku, a tak doporučujeme zpáteční cestu na rozcestí k Devíti křížům zvolit  stejnou. Zhruba pětikilometrový výlet vám zabere i s prohlídkou a občerstvením 2 hodiny.

/album/a15/vylet-na-hrad-vyzmburk-10-jpg/
/album/a15/vylet-na-hrad-vyzmburk-1-jpg/
/album/a15/vylet-na-hrad-vyzmburk-4-jpg/
/album/a15/vylet-na-hrad-vyzmburk-2-jpg/
/album/a15/vylet-na-hrad-vyzmburk-5-jpg/
/album/a15/vylet-na-hrad-vyzmburk-6-jpg/

Možnosti ubytování v okolí

Hotel Večernice

Penzion Kamínek

Apartmán Krakonošovo

Rekreační domky Dolce

Horský hotel Friesovy boudy
Cena od: 450 Kč Cena od: 390 Kč Cena od: 216 Kč Cena od: 270 Kč

Všechna ubytování v Krkonoších

Trasa výletu na mapě

zdroj: mapy.cz

Přečtěte si další tipy na výlety

Procházka z Černé Hory

Procházka z Černé hory pro seniory a rodiny s dětmi

Tipy na výlety | Janské Lázně

Jedním z nejnavštěvovanějších míst a center zimní i letní turistiky východních Krkonoš je Černá hora. Tyčí se nad lázeňským městem Janské Lázně a   vede na ni moderní osmimístná kabinková lanová dráha Černohorský express.

Cesta přez Krkonoše

Výlet z Nových Dvorů k Pěti Bukům - příjemná rodinná procházka

Tipy na výlety | Trutnovsko

Když se vyvede krásný den a nemusí to být jen o víkendu, na tento výlet vám stačí i „všední“ odpoledne, doporučujeme vám trasu od Hostince Dvoračka v Nových Dvorech v Trutnově přes Vébrovku a zpátky do Trutnova.

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění